UARS – deorbitacja już 23 września 2011?

0

Kilka godzin temu pojawiła się informacja o rychłej deorbitacji UARS, która okazała się być nieprawdziwa. W tej chwili deorbitację UARS przewiduje się na dzień 23 września. (Zaktualizowany!)

Dosłownie dwadzieścia cztery godziny temu prognozy wspominały o 24 września jako najbardziej prawdopodobnej dacie deorbitacji UARS. Najnowsze parametry tego satelity sugerują, że już za kilka lub kilkanaście godzin UARS wejdzie w atmosferę! W tej chwili nie jest jeszcze znana godzina deorbitacji UARS ani miejsce, w którym to nastąpi – prawdopodobnie kolejne informacje będą dostępne już za kilka godzin.
Aktualizacja, 16.09, godzina 21:23 CEST – powyższe informacje okazały się być nieprawdziwe. Najnowsze dane z NASA sugerują, że do deorbitacji dojdzie w dniu 23 września (plus minus jeden dzień).  W chwili obecnej wysokość orbity UARS wynosi 225 na 250 km. Wcześniejsza, nieprawidłowa informacja może być związana z rosnącą ostatnimi czasy aktywnością słoneczną, co nie pozostaje bez wpływu na górną atmosferę Ziemi – możliwe, że pewne modele podały błędne wartości.

17 września nad Polską nastąpią trzy przeloty tego satelity – pierwszy tuż po 03:00 CEST, drugi około 04:45 CEST, a trzeci po 06:10 CEST. Czy w trakcie któregoś z tych przelotów dojdzie do deorbitacji? W tej chwili brak dodatkowych informacji, które pozwoliłyby na dokładniejszą ocenę szans wystąpienia tego zjawiska dla któregokolwiek z tych przelotów. Więcej informacji na ten temat można jednak przeczytać w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) został wyniesiony we wrześniu 1991 roku w trakcie misji STS-48. Początkowo satelita znajdował się na orbicie o wysokości 575×580 km. Do 2005 roku UARS badał ziemską atmosferę – w szczególności warstwę ozonową. W grudniu 2005 roku misja satelity została zakończona i całe pozostałe paliwo satelity wykorzystano do obniżenia orbity. W ciągu kolejnych lat szczątkowa atmosfera powoli sprowadzała UARS na coraz niższe wysokości – 12 września 2011 roku wysokość orbity tego satelity wynosiła zaledwie 235×265 km. Warto tu dodać, że w listopadzie 2007 roku w UARS uderzył mały kosmiczny śmieć, który wygenerował kilka orbitalnych odłamków, które z kolei spowodowały potrzebę korekty orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Comments are closed.