Udany start misji GRAIL

0

10 września 2011 roku o godzinie 15:08 CEST nastąpił udany start rakiety Delta 2 z sondami GRAIL na pokładzie. Rozpoczęła się nowa misja bezzałogowa, której celem jest Księżyc.

GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) jest amerykańską misją księżycową przeznaczoną do mapowania pola grawitacyjnego Księżyca. Obejmuje dwa niewielkie orbitery, oznaczone jako GRAIL A i GRAIL B. Do głównych celów naukowych misji zaliczają się: mapowanie struktury litosfery; zbadanie ewolucji cieplnej Księżyca; określenie struktury podpowierzchniowej w obrębie basenów uderzeniowych i określenie pochodzenia maskonów; zbadanie ewolucji procesów brekcjowania i procesów magmatycznych w obrębie litosfery; uściślenie modeli budowy wewnętrznej Księżyca; nałożenie ograniczeń na wielkość jądra wewnętrznego Księżyca. Więcej na temat wyprawy GRAIL można przeczytać w naszym opisie misji.

Pierwotnie start zaplanowano na 8 września, jednak tego dnia pogoda była niesprzyjająca i nastąpiło opóźnienie do 10 września. Do wyniesienia dwóch sond GRAIL wykorzystano rakietę Delta 2 w najsilniejszej konfiguracji 7920H. Start w tym dniu został opóźniony o ponad 30 minut z uwagi na chwilowe niesprzyjające warunki pogodowe (zbyt duża prędkość wiatru na dużych wysokościach) – aż do godziny 15:08 CEST. Start rakiety Delta 2 przebiegł prawidłowo. Poniższe nagranie prezentuje pierwsze etapy startu rakiety Delta 2 z sondami GRAIL na pokładzie.

{youtube}PKd4hK9AU9w{/youtube}
Start rakiety Delta 2 z sondami GRAIL na pokładzie / Credits –

Nieco ponad 80 minut po starcie nastąpiła separacja sond GRAIL-A i GRAIL-B od górnego stopnia rakiety. Poniższe nagranie prezentuje separację sond.

{youtube}pKxiuk0MhA4{/youtube}
Separacja sond GRAIL / Credits –

Po starcie sondy zostały wprowadzone na niskoenergetyczną orbitę transferową o nazwie TLC, która przebiega przez punkt L1 układu Ziemia – Słońce. Lot w kierunku Księżyca potrwa aż 3,5 miesiąca, pozwoli jednak na zaoszczędzenie dużej ilości cennego paliwa. Wejście na orbitę Srebrnego Globu zaplanowane jest na przełom roku.

Misja jest realizowana w ramach programu Discovery i zarządzana przez Jet Propulsion Laboratory (JPL). Jej całkowity koszt jest szacowany na 375 mln dolarów.

(NASA)

Comments are closed.