Poszukiwania Wieloświata rozpoczęte!

0

Czy nasz Wszechświat jest jedyny? Nowoczesne teorie i modele kosmologiczne często odnoszą się do koncepcji Wieloświata pełnego wszechświatów. Fizycy rozpoczęli właśnie poszukiwania śladów świadczących o istnieniu Wieloświata, przechodząc z poletka teorii do obserwacji.

Wyobraźmy sobie, że nasz Wszechświat zamknięty jest w bańce, która „unosi się” wśród innych baniek, w których zamknięte są inne wszechświaty. W każdym z tych uniwersów panują odmienne warunki fizyczne, w niektórych takie, które nie sprzyjają życiu, jakie znamy. Cały ten zbiór zamknięty jest w jeszcze większej strukturze, nazwanej Wieloświatem. Między bańkami czasem dochodzi do kolizji i w ten sposób Wieloświat pozostawia ślady swojego istnienia.

Fizycy skupili się właśnie na tej koncepcji i rozpoczęli poszukiwanie odcisków takich zderzeń jak kolizje wszechświatów. Tego zadania podjęli się kosmolodzy z University College London (UCL), Imperial College London oraz Perimeter Institute for Theoretical Physics.

„Gruntem”, na którym mogą pozostać ślady po kolizjach wszechświatów, jest mikrofalowe promieniowanie tła wypełniające cały nasz Wszechświat. Pochodzi ono jeszcze z czasów tuż po Wielkim Wybuchu. Istnieje możliwość, że na całej jego rozciągłości znajdziemy odciski po kolizjach obcych wszechświatów z naszym – w formie dyskopodobnych struktur, zaburzeń w rozkładzie temperatury.

Fizycy opracowują już modele, w których poddają bańkę naszego Wszechświata symulowanym kolizjom, by dobrać odpowiednie parametry dla algorytmów, za pomocą których dokonają przeglądu mapy mikrofalowego promieniowania tła utworzonej za pomocą sondy WMAP. Największym wyzwaniem przed jakim staną jest skonstruowanie takiego programu, który odrzuci nic nieznaczące szumy i zakłócenia, a rozpozna pozostałości po dyskopodobnych śladach kolizji.

Naukowcy akcentują, że pierwsze wyniki przeglądu mapy mikrofalowego promieniowania tła mogą być fałszywe, ale na zbadanie oczekują jeszcze dane zebrane przez europejskie obserwatorium kosmiczne Planck.

Prace, w których przedstawiono koncepcję poszukiwań Wieloświata, ukazały się w Physical Review Letters oraz Physical Review D.

Źródło: University College London

{module [346]}

Comments are closed.