Dofinansowanie teledetekcji w CBK

0

Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie otrzymało prawie 1 milion euro dofinansowania na rozwój infrastruktury teledetekcyjnej.

Jak informuje PAP, wicemarszałek Mazowsza, Marcin Kierwiński, podpisał umowę z Centrum Badań Kosmicznych PAN na przekazanie ze środków unijnych 841 tysięcy euro dofinansowania. Program “Rozwój ośrodków teledetekcji CBK PAN” otrzyma pieniądze z Mazowieckiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Projekt przewiduje budowę laboratorium technik satelitarnych i pozyskanie sprzętu do szybkiego przetwarzania danych przesyłanych przez satelity. Zbudowane zostaną również kamery do obserwacji satelitarnych, a część funduszy zostanie przeznaczona na wykorzystanie zdjęć satelitarnych na potrzeby społeczeństwa.

Wicemarszałek podkreślił, że obserwacje satelitarne będą użyteczne dla województwa mazowieckiego, np. w planowaniu przestrzennym czy zarządzaniu kryzysowym, jak miało to miejsce np. w trakcie pożarów lasów w Wólce Kosowskiej.

Dyrektor CBK PAN, dr Marek Banaszkiewicz, powiedział, że program przewiduje stworzenie centrum informacji kryzysowej, które umożliwi szybkie przekazywanie danych satelitarnych do odpowiednich agencji i służb, co będzie kluczowe w niesieniu pomocy poszkodowanym. W przypadkach klęsk żywiołowych i innych katastrof na dużą skalę, Polska ma dostęp do zobrazowania satelitarnego pochodzącego np. z Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów.

Za unijne pieniądze naukowcy z CBK będą opracowywali również algorytmy do analizy zmian powierzchni ziemi zarejestrowanych na zdjęciach satelitarnych. Satelity, krążąc i fotografując Ziemię, tworzą z upływem lat ogromne archiwa danych porównawczych. Odpowiednie metody analizy zdjęć umożliwiają poznawanie przebiegu zmian zachodzących w przyrodzie czy na terenach zurbanizowanych.

Innym programem, którego realizację umożliwi przyznane dofinansowanie, jest budowa kamery do obserwacji satelitarnych, o rozdzielczości około 1 metra.

Prace nad tymi zadaniami mają potrwać dwa lata.

Źródło: PAP

Comments are closed.