ISS: odcumowanie statku Progress M-11M

0

Dzisiaj o godzinie 11:37 CEST od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odcumował rosyjski bezzałogowy statek Progress 43P, zwalniając port cumowniczy dla kolejnego, który jutro zostanie wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na Stacji ISS trwają także intensywne prace konserwacyjne oraz przeprowadzanie rozmaitych eksperymentów.

Przed odcumowaniem statku dużo czasu trwało jego wypełnianie odpadkami oraz nieużytkami, które zostaną w ten sposób bezpiecznie zutylizowane. Progress 43P trafił teraz na orbitę parkingową, gdzie zostaną przeprowadzane testy inżynieryjne oraz eksperymenty (m.in. kilka sesji eksperymentu “Radar-Progress”). Do kontrolowanego skierowania w atmosferę Ziemi dojdzie 1 września. Statek ulegnie zniszczeniu, a ewentualne szczątki spadną do południowego Pacyfiku.

Progress 43P (w nomenklaturze rosyjskiej M-11M) został wyniesiony na orbitę 21 czerwca, a do Stacji ISS bezproblemowo przycumował 2 dni później, dostarczając około 2,5 ton ładunków. Do odcumowania doszło podczas przelotu kompleksu na wysokości 370 km nad północnymi rejonami Chin. Jutro, 24 sierpnia, dojdzie do startu rakiety Sojuz-U ze statkiem Progress 44P (z 2,9 ton ładunku na pokładzie). Do cumowania tego transportowca do Stacji ISS dojdzie w najbliższy piątek. W związku z tym Inżynierowie Misji Aleksandr Samokutiajew i Siergiej Wołkow przeprowadzili trening z aparaturą TORU, która umożliwia przejęcie kontroli nad statkiem w razie pojawienia się problemów z automatycznym trybem cumowania.

Oczywiście, istotnym zadaniem członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest przeprowadzanie eksperymentów z różnych dziedzin nauki. Dowódca Stacji ISS, Andriej Borisienko, pracował nad eksperymentem Coulomb Crystal, który umożliwia badanie struktur formowanych przez naładowane, diamagnetyczne, rozproszone cząstki w pułapce magnetycznej, jak również nad Plants-2, umożliwiającym badanie rozwoju roślin w warunkach mikrograwitacji.

Siergiej Wołkow skalibrował sprzęt do dokumentowania rosyjskiego eksperymentu URAGAN, który monitoruje zmiany zachodzące na Ziemi po katastrofach naturalnych (np. przejściu huraganów) czy tych spowodowanych przez człowieka. Z kolei Amerykanin Ron Garan doglądał eksperymentu PACE (Preliminary Advanced Colloids Experiment), który testuje zdolności projektu nowego mikroskopu (Light Microscopy Module). Garan i Mike Fossum wymienili także wadliwą pompę w toalecie (Waste and Hygiene Compartment) znajdującej się w module Destiny.

Satoshi Furukawa, Fossum i Garan poświęcili także trochę czasu na rozładowywanie oraz układanie towarów dostarczonych przez statek transportowy Progress 42P, który pozostaje zacumowany do modułu Pirs od 29 kwietnia. Ponadto Furukawa odbył rozmowę z japońskim premierem Naoto Kanem, astronautą Soichi Noguchim oraz z Yoshiaki Takaki, japońskim ministrem sportu, kultury i nauki.

(NASA)

Satoshi Furukawa podczas rozmowy z premierem Japonii - Naoto Kanem / Credits: NASA TV

Comments are closed.