17 sierpnia 2011 roku o godzinie 09:12 CEST nastąpił udany start rakiety Dniepr z siedmioma mini- i mikrosatelitami. Wsród wystrzelonych satelitów znajdują się dwa nigeryjskie, dwa amerykańsko – argentyńskie i po jednym ukraińskim, tureckim i włoskim obiekcie. Ponadto wystrzelony został także ukraiński moduł elektroniki przymocowany do górnego stopnia rakiety.
“Hurtowe” wynoszenie mniejszych ładunków na orbitę jest dość niecodziennym (lecz nie rzadkim) zjawiskiem. Najczęściej rosyjskie, ukraińskie i indyjskie rakiety wynoszą mniejsze ładunki komercyjne, naukowe, demonstracyjne i edukacyjne. Tak też stało się 17 sierpnia 2011 roku, kiedy to rosyjsko-ukraińska rakieta Dniepr wyniosła siedem mini- i mikrosatelitów z różnych krajów oraz jeden moduł przymocowany do gónego stopnia rakiety.
Start nastąpił o godzinie 09:12 CEST z rosyjskiego kosmodromu Dombarowskij. Start przebiegł prawidłowo, a satelity zostały umieszczone na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 700 km.
Na pokładzie znalazły się następujące satelity:
- Nigeryjskie NigeriaSat-2 (270 kg) oraz NigeriaSat-X (100 kg), których celem jest monitoring Ziemi. Oba satelity zostały wykonane przez brytyjską firmę SSTL dla rządu Nigerii, a ich celem jest monitoring Ziemi w ramach międzynarodowej konstelacji Disaster Monitoring Constellation.
- Argentyńsko-amerykańskie AprizeSat 5 i 6 (oba po 12 kg), których przeznaczeniem jest telekomunikacja i transfer danych, w tym z i do okrętów na morzach i oceanach.
- Turecki RASAT (112 kg), którego celem są obserwacje Ziemi.
- Włoski EduSAT (10 kg) o częściowo edukacyjnym celu. Operatorem EduSAT’a jest rzymski uniwersytet La Sapienza.
- Ukraiński Sich 2 (169 kg), którego celem są obserwacje oceanów.
Ponadto do górnego stopnia rakiety Dniepr przytwierdzono blok BPA-1 (Blok Perspektiwnyj Avioniki-1), który służy do oceny działania eksperymentalnego systemu nawigacji dla samolotów oraz satelitów.
{youtube}w6qOnLt4liI{/youtube}
Zapis startu rakiety Dniepr – 17.08.2011 / Credits – SpaceVidsNet
To nie jedyny start przewidziany na 17 sierpnia. O godzinie 23:25 CEST z kosmodromu Bajkonur powinna wystartować rakieta Proton.
(PFA)