Udany start Falcona 9 z SAOCOM-1A

1

Ósmego października rakieta Falcon 9 wyniosła argentyńskiego satelitę SAOCOM-1A. Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety wylądował na stanowisku w bazie Vandenberg.

Lądowanie Falcona 9 po starcie z SAOCOM-1A / Credits - SpaceX

Lądowanie Falcona 9 po starcie z SAOCOM-1A / Credits – SpaceX

Do startu rakiety Falcon 9 (Block 5) doszło 8 października 2018 o godzinie 04:21 CEST. Miejscem startu była wyrzutnia 4E w bazie Vandenberg w Kalifornii. Lot przebiegł prawidłowo i rakieta Falcon 9 wyniosła argentyńskiego satelitę SAOCOM-1A na prawidłową orbitę heliosynchroniczną. Po zakończeniu pracy pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na stanowisku LZ-4, wchodzącym w skład bazy Vandenberg. Jest to pierwszy powrót tego stopnia Falcona 9 do stanowiska lądowego w Kalifornii.

Poniższe nagranie prezentuje zapis startu Falcona 9 z SAOCOM-1A.

Start Falcona 9 z SAOCOM-1A / Credits –SpaceX

Start odbył się w bardzo dogodnych warunkach oświetleniowych – możliwa była obserwacja strumieni gazów od obu stopni rakiety Falcon 9. Poniższe nagranie prezentuje zapis z miejscowości Newport Beach w Kalifornii.

Start Falcona 9 z 8 października 2018 / Credits –Sai Ram Ganti

SAOCOM-1A to argentyński satelita obserwacji Ziemi. Będzie on obserwować naszą planetę za pomocą radaru syntetycznej apertury (SAR) na paśmie L. Masa startowa tego satelity wynosi 1600 kg. W przyszłym roku na orbitę ma trafić drugi egzemplarz tego satelity: SAOCOM-1B.

Obecnie zaczął się bardzo aktywny okresu lotów rakiet kosmicznych. Do końca października powinno nastąpić jeszcze 12 a być może nawet i 15 startów rakiet z różnych wyrzutni na całym świecie. Następny start rakiety orbitalnej jest zaplanowany już na 9 października (chińska CZ-2C).

(PFA)

1 komentarz

  1. Gdyby liczyć falcon heavy jako potrójny start rakiety falcon 9 to mamy już 19 startów rakiet falcon 9 w obecnym roku… (w całym poprzednim było 18) a zapowiadanych jest jeszcze 7 na ten rok -choć jeden lub dwa mogą się przesunąć na następny. Z tych 19 lotów nie udało się tylko lądowanie środkowego stopnia rakiety falcon heavy….