Całkowite zaćmienie Słońca (14.12.2020)

0

Czternastego grudnia 2020 roku przez Południową Amerykę przebiegł pas całkowitego zaćmienia Słońca.

Zaćmienia Słońca, w szczególności te całkowite, to jedne z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych, jakie można oglądać z powierzchni Ziemi. Księżyc, który ma prawie taką samą wielkość kątową co Słońce, na krótki czas, liczony w minutach, zakrywa naszą Dzienną Gwiazdę. Podczas całkowitego zaćmienia możliwe jest zaobserwowanie zwykle nieuchwytnych dla ludzkiego oka szczegółów, takich jak protuberancji czy korony słonecznej.

Od wieków całkowite zaćmienia Słońca intrygowały ludzi. Praktycznie aż do końca XIX a być może nawet i do początku wieku zaćmieniom Słońca towarzyszył strach. Wraz z rozwojem nauki oraz lepszych form edukacji ten strach zamienił się w zaciekawienie – także i u ludzi, którzy zwykle nie interesują się astronomią i naukami pokrewnymi.

Nagranie zaćmienia Słońca z 14 grudnia 2020 – obserwacja z Argentyny / Credits – CosmoSapiens
Nagranie zaćmienia Słońca z 14 grudnia 2020 – obserwacja z Argentyny / Credits – timeanddate

Czternastego grudnia 2020 roku przez Amerykę Południową przebiegł pas całkowitego zaćmienia Słońca. Księżyc maksymalnie przesłonił całkowicie naszą Dzienną Gwiazdę na 2 minuty i 10 sekund. Zjawisko było transmitowane do internetu przez wielu obserwatorów z Chile i Argentyny.

Pas zaćmienia Słońca z 14 grudnia 2020 / Credits - NASA
Pas zaćmienia Słońca z 14 grudnia 2020 / Credits – NASA

Następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi 4 grudnia 2021 roku. Wówczas prawdopodobnie jedynie garstka obserwatorów zobaczy to zaćmienie, gdyż pas przebiegnie przez Antarktydę. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne z Europy nastąpi 12 sierpnia 2026.

Faza całkowita zaćmienia Słońca z 14.12.2020 - obserwacja z Argentyny / Credits - CosmoSapiens
Faza całkowita zaćmienia Słońca z 14.12.2020 – obserwacja z Argentyny / Credits – CosmoSapiens

(PFA)

Comments are closed.