Promy Discovery i Endeavour – wymiana pomiędzy OPF a VAB

0

Trwa proces wycofywania promów kosmicznych ze służby. 11 sierpnia 2011 roku prom Discovery został wyprowadzony z hali montażowej VAB, a prom Endeavour z hangaru OPF-1. Następnie wahadłowce trafiły odpowiednio do OPF-1 i VAB.

21 lipca 2011 roku zakończyła się ostatnia misja promu kosmicznego (STS-135). Już wtedy trwało wycofywanie ze służby dwóch promów kosmicznych – Discovery (ostatnia misja to STS-133, luty-marzec 2011) i Endeavour (STS-134, maj-czerwiec 2011). Po zakończeniu programu wahadłowców (STS) wszystkie promy mają być zabezpieczone i pozbawione kilku (np. niebezpiecznych do składowania) elementów, zanim  zostaną przekazane muzeom w USA.

Podczas misji STS-135, gdy prom Atlantis znajdował się na orbicie, nastąpiła operacja przeprowadzenia promu Discovery do hali VAB. W ten sposób udostępnione zostało miejsce dla promu Atlantis na pierwsze prace po zakończeniu tej wyprawy.  Następnie, po wstępnych pracach serwisowych, prom Endeavour został wyprowadzony z hangaru OPF-1 i przeprowadzony do VAB. Tego samego dnia w przeciwnym kierunku wyprowadzono prom Discovery. Operacja wyprowadzenia nastąpiła 11 sierpnia – zdjęcia wykonane podczas tych czynności prezentujemy w galerii tego artykułu. Na zdjęciach widać oba promy pozbawione systemów  orientacji i manewrów (RCS i OMS), okien oraz silników SSME. Miejsce w OPF-1 zostało udostępnione dla Discovery, który przejdzie końcowe etapy wycofywania ze służby.

W OPF-1 prom Discovery pozostanie do początku 2012 roku. W tym czasie, mniej więcej do połowy grudnia, trwać będą prace zabezpieczające. Z poligonu w White Sands powrócą systemy RCS i OMS, które ponownie powinny być zainstalowane na Discovery pod koniec października tego roku. Inżynierowie z tyłu promów zainstalują także repliki silników SSME. Prawdziwe zasilane wodorem jednostki mogą się przydać w czasie rozwoju nowej rakiety agencji NASA. Następnie, 3 stycznia 2012 roku, tuż po przerwie świątecznej, prace nad Discovery zostaną zakończone i prom znów zostanie przetransportowany do hali VAB, gdzie przebywać będzie do 10 kwietnia 2012 roku. W tym czasie trwać będzie przygotowywanie docelowe miejsce dla promu Discovery – muzeum Smithsonian w Waszyngtonie, gdzie obecnie znajduje się Enterprise (model testowy wahadłowca). Lot promu Discovery do Waszyngtonu na grzbiecie samolotu SCA planowany jest obecnie na 12 kwietnia 2012 roku, po nim nastąpi lot Enterprise z Waszyngtonu do Nowego Jorku.

Prom Endeavour pozostanie w VAB do połowy października, kiedy to nastąpi wymiana z promem Atlantis. Endeavour będzie gotowy do przekazania na początku maja 2012 roku – lot do Kalifornii jest obecnie planowany na 4 sierpnia 2012. Będzie to ostatni lot SCA, ponieważ Atlantis pozostanie na Florydzie w Kennedy Space Center. W tej chwili przewiduje się, że prom Atlantis zostanie wystawiony na widok publiczny 1 lutego 2013 roku – dokładnie 10 lat po katastrofie promu Columbia.

Warto tu dodać, że trzeci hangar OPF-3 został przekazany “zewnętrznemu klientowi” i nie uczestniczy w pracach przy wycofywaniu promów ze służby.

(NASA)

Spotkanie obu promów w procesie wycofywania ze służby - 11 sierpnia 2011 / Credits - NASA Spotkanie obu promów w procesie wycofywania ze służby - 11 sierpnia 2011 / Credits - NASA

Comments are closed.