Meteory: Perseidy na sierpniowym niebie

0

W czasie właśnie rozpoczętego weekendu będzie można podziwiać na niebie meteory z roju Perseidów. Najwięcej Perseidów będzie można zobaczyć dzisiejszej i jutrzejszej nocy. Obecnie widać około 20 na godzinę. Najwyższa pora by wybrać się za miasto i uczestniczyć w tym niesamowitym pokazie.

Perseidy pojawiają się na lipcowym i sierpniowym niebie co roku, a najwięcej można ich zobaczyć w okolicach 12 i 13 sierpnia. Zostały utworzone przez kometę Swift-Tuttle (polecam artykuł o kometach: Komety – gwiazdy z warkoczami), która przelatuje przez Układ Słoneczny raz na około 133 lata. Radiant roju, czyli miejsce z którego pozornie zaczynają latać meteory, znajduje się w charakterystycznym gwiazdozbiorze Perseusza.

Przewidywane zachmurzenie jest duże, ale, licząc na “Perseidowe szczęście”, spodziewamy się, że część nieba pozostanie bezchmurna. Czekamy na Wasze zdjęcia, a autorowi najciekawszego prześlemy notatnik astronomiczny wydawany przez portal Kosmonauta.net. Zdjęcia prosimy wysyłać na adres kontakt@kosmonauta.net.

Perseidy będzie można oglądać do około 25 sierpnia.

Źródło: Spaceweather.com, astronautyka.pl

Comments are closed.