Rozkład lotów międzyplanetarnych z USA na najbliższe lata

0

Za parę dni w pięcioletnią podróż w kierunku Jowisza wystartuje Juno, druga sonda programu NASA New Frontiers. Z tej okazji warto przypomnieć, jakie inne misje czekają nas w najbliższych latach. Na początek opiszemy misje ze Stanów Zjednoczonych.

W tym roku czekają nas dwa starty, jeden w kierunku Marsa, drugi do Księżyca. Ku czerwonej planecie w listopadzie uda się potężny łazik Curiosity. Ostatnio wybrano ostateczny cel misji, krater Gale. Łazik wyposażony jest w bardzo dokładną aparaturę, której głównym celem będzie przeprowadzenie badań egzobiologicznych.

We wrześniu ku naszemu naturalnemu satelicie wysłane zostaną bliźniacze sondy projektu GRAIL. Celem misji jest dokładne zbadanie księżycowego pola grawitacyjnego.

W 2013 roku ku Księżycowi uda się również mała sonda LADEE. Uczeni tym razem zajmą się analizą śladowej atmosfery i pyłu naszego satelity. Podobne zadanie będzie miała wystrzelona w tym samym roku marsjańska sonda MAVEN, która skupi się na atmosferze i jonosferze wojennej planety.

W 2013 roku powinniśmy ujrzeć również szereg prywatnych misji księżycowych realizowanych w ramach Google Lunar X Prize. Obecnie w zawodach uczestniczy 29 zespołów, z czego grupy takie jak Odyssey Moon czy Astrobotic Technology mają całkiem zaawansowane programy. Lot co najmniej jednego zespołu wydaje się w chwili obecnej całkiem prawdopodobny.

Pamiętajmy również o misjach, które znajdują się już w drodze do celu. Na spotkanie z Plutonem w 2016 roku pędzi sonda New Horizons, zaś po dokładnym zbadaniu planetki Westa, sonda Dawn ma udać się w dalszą podróż do Ceres.

Druga połowa dekady przyniesie dalsze misje, które obecnie znajdują się w fazie projektowania. W 2016 z misją typu sample-return do asteroidy 1999 RQ36 ma udać się OSIRIS-REx. Jednocześnie NASA wraz z Europejską Agencją pracuje nad wspólną, wielką misją Exomars. Ostateczny kształt tych misji może jednak ulec zmianie.

Comments are closed.