AGU 2021: badania naukowe misji Juno

2

Ciekawe podsumowanie badań orbitera Jowisza.

Na konferencji AGU Fall Meeting 2021 przedstawiono ciekawe wyniki badań z misji Juno – orbitera Jowisza.

Misja Juno (JUpiter Near-polar Orbiter) jest drugą sondą w historii, która weszła na orbitę największej planety naszego Układu Słonecznego. Start z Ziemi nastąpił w 2011 roku, a po trwającym pięć lat locie, w 2016 Juno weszła na orbitę Jowisza. Juno krąży po eliptycznej orbicie polarnej wokół Jowisza, zbliżając się raz na 53 dni do szczytów chmur tego gazowego giganta. Podczas każdego z przelotów minimalna wysokość nad chmurami wynosi zaledwie kilka tysięcy kilometrów.

Początkowo NASA planowała zakończenie misji Juno jeszcze w 2018 roku. Miało to związek z dużą dawką promieniowania, jaką orbiter miał otrzymać krążąc wokół Jowisza po 14 dniowej orbicie. Ta orbita nie została jednak osiągnięta i Juno krąży po bardziej eliptycznej orbicie o czasie obiegu wynoszącym 53 dni. Taka orbita znacznie zmniejsza dawkę promieniowania, przez co stan techniczny orbitera jest lepszy, niż to wcześniej zakładano.

W zeszłym roku NASA zadecydowała o przedłużeniu misji Juno. Sonda jest w świetnym stanie technicznym.

Najnowsze wyniki badań misji Juno

Na konferencji AGU 2021 Fall Meeting, która odbyła się w dniach 13-17 grudnia 2021, przedstawiono wyniki badań naukowych misji Juno. Oprócz badań Jowisza, wykonano m.in. obserwacje górnych warstw atmosfery Jowisza, pomiary magnetosfery księżyca Ganimedesa czy obserwacje optyczne księżyców Jowisza.

Zaprezentowano także plany na kolejne obserwacje, m.in. bliski przelot nad Europą.

Najnowsze wyniki badań naukowych misji Juno / Credits – AGU

Misja Juno jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

2 komentarze

  1. szkoda że w misji juno zrezygnowali z próbników atmosferycznych. połowiczny sukces galileo nie powinien ich tak zniechęcać. szkoda marnować takie okazje. Cassini też powinien być w to wyposażony i badać atmosferę nie tylko Tytana ale i jego planety macierzystej.