EVA-29: zadania spaceru

0

Dwóch rosyjskich kosmonautów w najbliższą środę wyjdzie na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby wykonać kilka strategicznych zadań, w tym przetransportować wysięgnik towarowy z jednego modułu na drugi, zainstalować prototypowy laserowy system komunikacji oraz wypuścić amatorskiego mikrosatelitę radiowego. Spacer będzie transmitowany na żywo w Internecie na kanałach NASA TV.

Spacerowiczami będą inżynierowie rezydującej obecnie na Stacji ISS Ekspedycji 28. – Siergiej Wołkow i Aleksandr Samokutiajew. Spacer, zaplanowany na 6 godzin, rozpocznie się wyjściem kosmonautów ze śluzy modułu Pirs o godzinie 16:30 CEST 3 sierpnia. Obaj spacerowicze będą korzystali z rosyjskich skafandrów Orlan-MK.

Środowy spacer będzie pierwszym dla Samokutiajewa oraz trzecim dla Wołkowa, który poprzednie dwa wyjścia w przestrzeń kosmiczną odbył w 2008 roku w czasie udziału w Ekspedycji 17. Kosmonautów tym razem będzie wyjątkowo trudno od siebie odróżnić, gdyż obaj będą nosili skafandry z niebieskimi znacznikami.

W czasie pierwszych chwil trwania spaceru kosmicznego Dowódca Stacji, Andriej Borisienko, oraz Inżynier Misji, Ron Garan, zamkną i uszczelnią włazy pomiędzy modułem Poisk (Mini-Research Module – MRM-2) a modułem Zwiezda. Tym samym będą oni zamknięci w module Poisk, do którego zacumowany jest statek załogowy Sojuz 26 (TMA-21). Procedura takiego postępowania jest zawsze stosowana na wypadek możliwości rozszczelnienia Stacji ISS i konieczności wykorzystania kulistej części modułu Zwiezda (nazywanej Transfer Compartment) w postaci zapasowej śluzy dla spacerowiczów przebywających na zewnątrz laboratorium. Inżynierowie Misji – Amerykanin Mike Fossum oraz Japończyk Satoshi Furukawa – będą mieli do dyspozycji na czas spaceru amerykańską część Stacji ISS z dostępem do statku Sojuz 27 (TMA-02M), który zacumowany jest do modułu Rasswiet. Taki schemat podziału musi być wykorzystywany z uwagi na maksymalną, liczącą 3 osoby, załogę rosyjskiego statku załogowego.

Pierwszym zadaniem spaceru będzie uwolnienie mikrosatelity ARISSat-1 – Earth Artificial Satellite (EAS) “Kedr”– o masie niespełna 26 kilogramów i wymiarach 55x55x40 centymetrów. Jego zadaniem będzie wsparcie amatorskich operatorów radiowych, transmisja obrazów Ziemi z pokładowej kamery oraz nadawanie 25 wiadomości powitalnych w 15 różnych językach. Zbudowany został przy wspólnym udziale agencji NASA, RSC Energia oraz korporacji Radio Amateur Satellita Corp.

Sygnał z ARISSat-1 transmitowany będzie na paśmie 145.95 MHz. Nazwa satelity zaczerpnięta została z pseudonimu Jurija Gagarina, który brzmiał właśnie “Kedr”. Ładunek będzie wykorzystany także w studenckim, edukacyjnym programie kosmicznym oraz w ramach zaznaczenia 50. rocznicy lotu pierwszego człowieka w kosmos. “Kedr” został dostarczony na statku Progress 41P kilka miesięcy temu i miał zostać pierwotnie wypuszczony podczas rosyjskiego spaceru kosmicznego EVA-28, zadanie to jednak zostało przesunięte na kolejny spacer.

Kolejnym zadaniem kosmonautów będzie instalacja prototypowego laserowego systemu komunikacji mającego w założeniach umożliwiać transfer danych z wysoką prędkością (do 100 mb/s) z rosyjskich urządzeń na Ziemię. Prototyp zostanie zainstalowany na uniwersalnej platformie sprzętowej mieszczącej się na module Zwiezda. Po wykonaniu tego zadania Wołkow i Samokutiajew sfotografują pobliską antenę, która najprawdopodobniej uległa degradacji. Wykonane zdjęcia umożliwią inżynierom na Ziemi jednoznaczne określenie skali problemu.

Następnie spacerowicze podejmą antenę, która była wykorzystywana w czasie przyłączania modułu Poisk w listopadzie w 2009 roku. Z uwagi na brak konieczności trzymania tego elementu na zewnątrz Stacji ISS zostanie on zabrany do śluzy.

Najważniejszym zadaniem spaceru będzie przemieszczenie teleskopowego wysięgnika towarowego Strela-1 z obecnego miejsca ulokowania na module Pirs na moduł Poisk. Przypuszcza się, iż zadanie to zajmie kosmonautom aż 3 godziny, a w jego czasie wykorzystany zostanie drugi wysięgnik – Strela-2, którego baza znajduje się także na module Pirs. Tym samym oba rozkładane wysięgniki Strela będą operować z różnych modułów, umożliwiając sprawne przeprowadzanie różnych operacji logistycznych, np. przenosin masywnych komponentów, na rosyjskiej części Stacji ISS.

Po zakończeniu działań związanych z przenosinami wysięgnika Strela-1 kosmonauci podejmą ze śluzy eksperyment o nazwie Biorisk, a następnie zainstalują go na poręczy na zewnątrz modułu Pirs. Biorisk (Influence of Factors of the Space Enviroment on the Condition of the System of Microorganisms-Hosts Relating to the Problem of Enviromental Safety of Flight Techniques and Planetary Quarantine) to eksperyment, którego celem będzie ukazanie wpływu bakterii i grzybów na materiały wykorzystywane w konstrukcjach statków kosmicznych. Ze szczególną uwagą obserwowana będzie reakcja rozwijających się mikrobów na aktywność słoneczną.

Po zakończeniu wyżej opisanych zadań Wołkow i Samokutiajew wykonają kilka fotografii infrastruktury rosyjskiej części Stacji ISS, a następnie wrócą do śluzy Pirs, kończąc tym samym spacer kosmiczny EVA-29. Kolejne rosyjskie wyjście na zewnątrz laboratorium zostanie przeprowadzone przez członków Ekspedycji 30. w lutym 2012.

(NASA)

Wykonawcy spaceru EVA-29 - Siergiej Wołkow i Aleksandr Samokutiajew / Credits: NASA

Zdjęcie mikrosatelity ARISSat-1 z podstawowymi parametrami oraz sposobem wypuszczenia / Credits: NASA

Comments are closed.