KARI dołączył do Karty

0

Koreański Instytut Badań Aerokosmicznych stał się kolejnym członkiem Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów.

Korea Aerospace Research Institute (KARI), podlegający ministerstwu edukacji, nauki i technologii Korei Południowej, od 7 lipca jest kolejnym, dwunastym, członkiem Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów, zwanej popularnie “Kartą”.

KOMPSAT-2 / Credits: AstriumKarta ma na celu zadaniowe, tj. zorganizowane pod konkretne zgłoszone zapotrzebowanie, zbieranie i dostarczanie danych telemetrycznych w postaci konkretnych użytecznych produktów (map, wykresów, analiz) wspomagających zarządzanie kryzysowe w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych. Dane dostarczane przez Kartę są wykorzystywane do pomocy poszkodowanym i ograniczaniu skutków kataklizmów. Instytucja Karty nie jest wykorzystywana w pozostałych częściach cyklu zarządzania kryzysowego: restytucji, odbudowie, prewencji, czy przygotowaniach do wystąpienia klęski. Fundament działania Karty stanowią członkowskie agencje kosmiczne, których wkładem są satelity obserwacji Ziemi.

Członkowie i autoryzowani użytkownicy MKKiPK / Credits: WikiCommons, Hubert BartkowiakPrezes KARI dr Seungjo Kim podpisując Kartę 7 lipca powiedział, że “jest dumny z dołączenia KARI do grona agencji tworzących Kartę Kataklizmów, szczególnie w czasach, gdy Karta udowadnia przydatność technologii kosmicznych w pomaganiu ludziom dotkniętym klęskami naturalnymi i wywołanymi przez człowieka”.

Wśród pełnoprawnych członków Karty Koreę powitała dr Alice Bunn z brytyjskiej agencji kosmicznej, która aktualnie przewodzi Karcie.

Schemat aktywacji Karty / Credits: WikiCommons, Hubert BartkowiakKARI przekazała Karcie list intencyjny dotyczący pełnego członkostwa w zeszłym roku. Rada Karty przyjęła aplikację KARI jednomyślnie na początku 2011 roku. Wkładem KARI w Kartę będzie satelita KOMPSAT-2. Wyniesiony w 2006 roku satelita pozwala uzyskiwać obrazy o rozdzielczości do 1 metra (4 metry w trybie kolorowym). W działaniach związanych z Kartą KARI będzie ściśle współpracował z Narodową Agencją Zarządzania Kryzysowego (NIDP).

Karta została ustanowiona przez Europejską Agencję Kosmiczną i Francuską Agencję Kosmiczną w trakcie konferencji UNISPACE III, przeprowadzonej w Wiedniu, 19-30 lipca 1999. Weszła w życie 1 listopada 2000 po podpisaniu jej 20 października 2000 przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną. Do dyspozycji Karty oddano satelity ERS i Envisat.

{youtube}rNH3aOTnRT0{/youtube}

We wrześniu 2001 do Karty przystąpiła Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) i amerykańska Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA). W lipcu 2003, Argentyńska Agencja Kosmiczna (CONAE). W lutym 2005, Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA), a później Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). W listopadzie 2006, British National Space Centre (obecnie Brytyjska Agencja Kosmiczna, UKSA), i powiązana z nią Disaster Monitoring Constellation. W maju 2007 do Karty dołączyła Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA), zaś jesienią 2010 Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR).

Zobacz też:

Źródło: MKPKiK, pl.wikipedia

Comments are closed.