Prace PTR nad rakietą RTP-4

0

Trwają prace w Polskim Towarzystwie Rakietowym. Po udanych kwietniowych testach kilku rakiet czas na konstrukcję o wyższych parametrach – RTP-4. Ponadto, niedawno nastąpiła publikacja ciekawego filmu o Polskim Towarzystwie Rakietowym.

Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w maju 2010 roku. Według wielu obserwatorów polskiej sceny astronautycznej dzięki PTR, z uwagi na skupienie działalności na konkretnych projektach inżynieryjnych, w naszym kraju pojawia się “nowa jakość”. Ponadto, trzon PTR stanowią osoby z doświadczeniem w konstrukcji i testach małych rakiet, po których czas nadszedł na budowę większych modeli.

Na efekty działalności PTR nie trzeba było długo czekać. 9 i 10 kwietnia 2011 roku na toruńskim poligonie wojskowym odbyły się testy, w trakcie których odpalono kilkanaście rakiet, w tym trzy naddźwiękowe. Wśród tych testów na szczególne wyróżnienie zasługują loty rakiet “Hipersonal” konstrukcji Paula Stani oraz “RTP-3”, konstrukcja Roberta i Andrzeja Magierów. Pierwsza z tych rakiet osiągnęła prędkość 1,2 Macha, stając się “przy okazji” pierwszą polską amatorską konstrukcją, która przekroczyła prędkość dźwięku. Druga z rakiet, RTP-3, osiągnęła jeszcze większą prędkość – około 1,7 Macha. Te dwa loty wyraźnie świadczą, że PTR zamierza osiągać coraz większe pułapy oraz prędkości przy użyciu coraz większych rakiet.
Więcej na ten temat można przeczytać w naszym raporcie z testów rakiet.

Podczas tych testów nakręcono także materiał do filmu, który przedstawiamy poniżej. Relację z eksperymentów nakręcili Marcin Mazur i Marcin Polar z portalu KosmicznaPolska.pl. Dodatkowo zdjęciami zajęli się Marek Krempa i Ewa Kałat. Za montaż i postprodukcję odpowiedzialny był Łukasz Jastrzębski. Nagranie w dynamiczny sposób prezentuje wydarzenia z 9 i 10 kwietnia, będąc jednocześnie zaproszeniem do współpracy dla zainteresowanych osób.

{youtube}dFaPidburN0{/youtube}
Polskie Towarzystwo Rakietowe – kwietniowe testy / Credits – Polskie Towarzystwo Rakietowe

Jakie są obecne plany PTR? Aktualnie trwają prace nad konstrukcją RTP-4, która powinna być przetestowana w locie jeszcze w październiku tego roku. Niedawno przetestowany został silnik do rakiety RTP-4. Silnik nosi nazwę HP94 i podczas testów wygenerował 8 kNs impulsu całkowitego. Konstrukcja RTP-4 będzie udoskonalona pod wieloma względami w porównaniu z poprzednimi rakietami. Właściwości aerodynamiczne będą lepsze, między innymi za sprawą zastosowania chowanych zaczepów do wyrzutni. Ponadto, zastosowane zostaną cztery stateczniki i, być może, zostanie usunięty lub zmniejszony balast rakiety (poprzedniczka z trzema statecznikami wymagała instalacji 0,5 kg balastu w głowicy). Oprogramowanie komputera pokładowego tej rakiety także zostało usprawnione, zwiększając stopień kontroli nad RTP-4. Całkowita masa tej rakiety ma wynieść około 10 kilogramów. Przewiduje się, że RTP-4 osiągnie pułap około sześciu kilometrów.

{youtube}ArtRONao_UM{/youtube}
Test silnika HP94 / Credits – Polskie Towarzystwo Rakietowe

Dalsze informacje można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Robertowi Magierze z PTR za informacje o rakiecie RTP-4.

Wykres testu silnika HP94 / Credits - Robert Magiera, PTR

Comments are closed.