Dawn – orbita osiągnięta!

0

Sonda Dawn osiągnęła orbitę planetoidy Westa! Rozpoczął się jej roczny pobyt na orbicie tej tajemniczej planetoidy.

Sonda Dawn została wystrzelona 27 września 2007 roku. Celem tej bezzałogowej wyprawy są dwa obiekty znajdujące się w Pasie Planetoid – planetoida 4 Westa i planeta karłowata 1 Ceres. Pierwszy z celów tej misji to Westa.

Od kilkunastu tygodni NASA publikowała zdjęcia wykonane podczas zbliżania się do Westy. Na zdjęciu z 3 maja planetoida Westa była jedynie małym dyskiem. Półtora miesiąca później, z odległości 189 tysięcy kilometrów, można było zobaczyć wiele szczegółów powierzchni tej planetoidy. Wreszcie zdjęcie z 9 lipca ukazuje zupełnie nieznane wcześniej twory na powierzchni Westy – rozdzielczość wynosiła już 3,5 kilometra na piksel. Oczywiście, pierwsze zdjęcia przesłane z orbity Westy będą mieć jeszcze wyższą rozdzielczość.

Moment wejścia na orbitę tej planetoidy wyznaczono na godzinę 07:00 CEST 16 lipca 2011, choć warto tu zaznaczyć, że dokładny moment zostanie wyliczony później, gdyż wiele charakterystyk tej planetoidy jest wciąż nieznanych. Ponieważ antena sondy nie była zwrócona ku Ziemi w momencie wchodzenia na orbitę (działały wtedy silniki jonowe), to na oficjalne potwierdzenie NASA musiała czekać aż do dziś, 17 lipca 2011 roku.

Dawn jest pierwszą misją, której celem jest badanie dwóch ciał niebieskich z orbit tych obiektów. Wszystkie wcześniejsze misje albo wchodziły na orbitę jednego obiektu, albo zwyczajnie dokonywały krótkich przelotów. Dzięki wejściu na orbitę czas przeznaczony na badania znacznie się wydłuży, przez co będą możliwe pomiary większej (zbliżające się do całości) części obiektu przez dłuższy czas.

(NASA)
 Pierwsze zdjęcie planetoidy Westa uzyskane przez sondę Dawn / credits: NASA, JPL Westa z odległości 189 tysięcy kilometrów / Credits - NASA, JPL 9 lipca - Westa z odległości 41 tysięcy kilometrów / Credits - NASA, JPL

Comments are closed.