Mobilne Obserwatorium z Emiratów Arabskich

0

{jathumbnailoff} Dzięki Nezarowi Henzamowi, inżynierowi z Abu Zabi, każdy obywatel Emiratów Arabskich może “zamówić” sobie za darmo wizytę oryginalnego wozu mieszczącego w sobie półprofesjonalne obserwatorium astronomiczne.

Nezar Henzam pojawił się na konferencji II Workshop on Robotic Autonomous Observatories w Maladze (Andaluzja, Hiszpania) jako jedyny amator, któremu Naukowy Komitet Organizacyjny pozwolił wygłosić przemówienie. I – o dziwo! – został nagrodzony zdecydowanie najintensywniejszymi oklaskami spośród wszystkich uczestników konferencji.

Nezar za własne pieniądze i własnymi rękoma przekształcił swój prywatny wóz w coś na podobieństwo mobilnego półprofesjonalnego obserwatorium. Obecnie wóz posiada cały szereg najnowocześniejszego sprzętu astronomicznego, włączając w to oczywiście teleskop, komputery, system prowadzenia teleskopu, system monitorowania pogody, otwierany dach, duży wyświetlacz zewnętrzny LED, panele baterii słonecznych, dotykowy ekran sterowania teleskopem, minielektrownię wiatrową i inne. Nezar opowiadał podczas prezentacji, jak trudno było mu pomieścić całe to wyposażenie w jednym wozie – pamiętajmy, że większość sprzętu potrzebuje zasilania.

Dotychczas Nezara “wzywano” na różne przyjęcia oraz inne wydarzenia ponad 70 razy i ani razu nie odmówił, zawsze pojawiając się u celu o czasie i będąc w pełni gotowy do prezentacji.

Nezar pragnie odwiedzić również Europę, gdzie ma zamiar podobnie nauczać astronomii dzięki swojemu dziełu. Jest gotów w każdej chwili załadować swój wóz na prom i udać się do każdego kraju, który wyrazi zainteresowanie. Zachęca wszelkie organizacje zajmujące się popularyzacją nauki oraz inne zainteresowane instytucje do skontaktowania się z nim w celu zorganizowania przyjazdu. Gdyby Nezar został zaproszony do Europy lub któregoś europejskiego kraju, oprócz dotychczasowej działalności chciałby także umacniać więzi pomiędzy kulturami, religiami oraz narodami. Na konferencji udało mu się to doskonale dzięki swej gigantycznej energii wewnętrznej oraz wyjątkowemu zapałowi do kreatywnych działań. Kontakt z nim to doskonała okazja do osobistego przekonania się, jak przyjacielscy i wspaniałomyślni mogą być obywatele odległych krajów oraz wyznawcy innych religii. Wszelkie organizacje bądź też instytucje pragnące zorganizować wizytę Nezara w Polsce zachęcamy do kontaktu przez nasz formularz kontaktowy. Jeden z redaktorów zespołu Kosmonauta.net jest z Nezarem w kontakcie.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią slajdów wybranych z prezentacji, którą Nezar pokazał na wspomnianej wyżej konferencji. Jednocześnie przypominamy, że po przytrzymaniu kursora myszki bez ruchu nad którymś ze zdjęć, pokaże się tzw. dymek informacyjny z krótkim opisem.

{youtube}gWZ2wzA6x7k{/youtube}
Wideo przedstawiające Green Mobile Observatory Nezara / Credits: youtube.com, uaeastro

Wóz Nezara przed modernizacją / Credit - N. Hezam

Proces modernizacyjny wozu Nezara / Credit - N. Hezam

Modernizacja wozu / Credit - N. Hezam

Modernizacja wozu c.d. / Credit - N. Hezam

Gotowy wóz-obserwatorium / Credit - N. Hezam

Obserwatorium z zewnątrz / Credit - N. Hezam

Obserwatorium od środka / Credit - N. Hezam

Podczas wizyt Nezara przed obserwatorium gromadzą się tłumy / Credit - N. Hezam

Dzięki wizytom Nezara wiele dzieci udało się zainteresować naukami ścisłymi / Credit - N. Hezam

Twórca obserwatorium wielokrotnie występował przed szeroką publicznością, w tym najważniejszymi VIP-ami Dubaju / Credit - N. Hezam

Dyplomy uznania dla Nezara ciężko jest pomieścić na jednym zdjęciu. Tak samo jest z artykułami prasowymi na jego temat / Credit - N. Hezam

Wizyty Nezara zwykle kończą się wykonaniem zdjęcia o długiej ekspozycji z uczestnikami pokazu. Na zdjęciach doskonale widoczne są przeróżne obiekty niebia. Nezar wykonywał również takie zdjęcia z uczestnikami konferencji o zrobotyzowanych obserwatoriach / Credit - N. Hezam

 

Filmy wideo o Mobilnym Obserwatorium można oglądać pod adresem: http://wn.com/uaeastro.

Źródło: wystąpienie konferencyjne Nezara oraz późniejsze rozmowy.

Comments are closed.