Moduł BA-2100

0

Kilka tygodni temu pojawiło się kilka dodatkowych informacji na temat firmy Bigelow Aerospace. Wynika z nich, że Bigelow planuje skupić się na budowie dwóch modułów – BA-330 i BA-2100. Ten drugi jest bardzo dużych rozmiarów – może bez problemu pomieścić aż 16 osób.

Bigelow Aerospace to jedna z ciekawszych firm z przemysłu kosmicznego. Firma jest znana z prac nad nadmuchiwanymi modułami załogowymi – od kilku lat dwa bezzałogowe demonstratory krążą na orbicie, a ich testy przebiegły prawidłowo. Docelowo Bigelow Aerospace zamierza zbudować mini-stację orbitalną*, złożoną z kilku nadmuchiwanych modułów. Stacja miałaby być także (lub przede wszystkim) orbitalnym hotelem.

Kilka dni temu Bigelow Aerospace przedstawił swoje plany na najbliższe lata. Wynika z nich, że firma planuje skupić się przede wszystkim na dwóch modułach BA-300 i BA-2100. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w naszym poprzednim artykule. Warto tu jednak wspomnieć, że moduł BA-2100 miałby mieć objętość użyteczną aż 2100 metrów sześciennych – czyli prawie dwa razy więcej niż wszystkie moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ten moduł maksymalnie byłby zdolny do pomieszczenia aż 16 osób i mógłby zostać wyposażony w wiele różnych pomieszczeń przeznaczonych dla różnych celów (np. eksperymenty, przedziały załogi, kontrola stacji itp.). Przewiduje się, że masa tego modułu wyniosłaby około 65 ton. Moduł BA-2100 mógłby być także wyposażony w dodatkową osłonę radiacyjną, składającą się z wody.

Co ciekawe, Bigelow Aerospace mówi otwarcie o chęci wykorzystania modułu BA-2100 także poza niskimi orbitami wokółziemskimi. Przykładowo, Bigelow proponuje, by misja załogowa do planetoidy NEO wykorzystała moduł BA-2100, dzięki czemu możliwy byłby komfortowy lot czterech astronautów z odpowiednią ilością zapasów i sprzętu. Bigelow argumentuje, że taka misja załogowa trwałaby sześć lub więcej miesięcy i moduł BA-2100 pozwoliłby na zaplanowanie takiej wyprawy z ograniczonym ryzykiem związanym z ilością zapasów czy sprzętu.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy powinna się wykrystalizować wizja użytkowania modułu BA-2100 wraz z dalszymi szczegółami technicznymi. Jest także możliwe, że NASA zainicjuje współpracę z tą firmą przy nadmuchiwanych modułach. Być może jeden z testów nastąpi na ISS – trwają pierwsze dyskusje na ten temat.

* Określenie ‘mini-stacja’ jest tutaj bardzo względne – objętość tej stacji miałaby wynieść 690 metrów sześciennych – dwa razy więcej od stacji Mir.

(Bigelow)

Comments are closed.