Telstar-14R z tą samą usterką co Telstar-14

0

Satelita Telstar-14R, wyniesiony rakietą Proton 20 maja, doznał podobnej usterki co Telstar-14, którego miał zastąpić. W obu satelitach nie rozłożył się jeden z paneli ogniw słonecznych.

Kanadyjski satelita Telstar-14R, który trafił na orbitę tydzień temu, nie może rozłożyć jednego z dwóch paneli ogniw słonecznych. Oznacza to, że statek nie będzie mógł wykorzystać w pełni swoich transponderów do przekazywania łączności między kontynentami amerykańskim.

Panel południowy rozłożył się normalnie, ale panel północny nie rozłożył się w pełni, o czym poinformował Telesat, właściciel satelity. Producent satelity stara się wyjaśnić sytuację i przedsięwziąć kroki zaradcze. Prócz tej usterki nie zanotowano innych problemów.

Telstar-14R został zbudowany przez amerykańską firmę Space Systems/Loral i znany jest także pod nazwą “Estrela do Sul 2” (po portugalsku “południowa gwiazda”) z uwagi na to, że w dużej mierze ma obsługiwać Brazylię. Satelita miał być obsługiwany przez brazylijską spółkę Telsatu, Telesat Brasil Capacidade de Satélites Ltda.

Satelita miał wspomóc działanie wystrzelonego w 2004 roku Telstara-14, który doznał takiej samej usterki – nierozłożenia się północnego panela ogniw słonecznych. Także w tym wypadku oznaczało to upośledzenie wydajności satelity, który nie może używać całej swojej przepustowości, bo nie ma wystarczającej ilości energii elektrycznej.

Telstar-14R ma prawie dwa razy taką przepustowość, co Telstar-14. Posiada 46 transponderów pasma Ku transmitujących w 5 wiązkach.

Telsat jest obok SES, Intelsat, Eutelsat jednym z czterech największych dostawców usług satelitarnych na świecie. W ostatnim rankingu World Teleport Association został wybrany najlepszym z nich pod względem jakości dostarczanych usług. Operator posiada flotę 12 satelitów, a trzy dalsze są w trakcie wytwarzania.

Źródło: SFN, Telsat

Telstar-14R / Credits: SS/L

Comments are closed.