Intelsat New Dawn – postępy naprawy

0

Intelsat poinformował w czwartek, że udało się rozłożyć jedną z anten satelity i uruchomić transpondery pasma Ku. Część satelity obsługująca pasmo C pozostaje wyłączona z powodu usterki anteny, której cały czas nie można rozłożyć.

Intelsat pomyślnie uruchomił systemy łącznościowe pasma Ku swojego najnowszego satelity Intelsat New Dawn. Niestety, druga część statku obsługująca łączność w paśmie C pozostaje nieczynna z powodu niemożności rozłożenia anteny.

Wyniesiony 22 kwietnia rakietą Ariane 5 Intelsat New Dawn boryka się z problemami związanymi z zablokowaniem się anteny pasma C o średnicy 2,68 metra.

Statek został zbudowany przez Orbital Sciences w oparciu o platformę STAR-2 i przenosi 14 transponderów pasma C i 16 transponderów pasma Ku. Miał obsługiwać łączność na terenie Afryki, Bliskiego Wschodu, Pakistanu i Europy Zachodniej. Ma masę 3 ton i należy do konsorcjum utworzonego przez Intelsat i firmy z Republiki Południowej Afryki, Convergence Partners. Cały projekt kosztował około 250 milionów USD.

Po kilkunastu dniach nieudanych starań, podczas których próbowano trząść anteną i zmieniać jej temperaturę, Intelsat zdecydował o rozłożeniu podobnej anteny na przeciwnym krańcu statku, która obsługuje pasmo Ku. Obawiano się, że z powodu podobieństwa konstrukcji obu anten ta druga też się nie rozłoży, jednak antena pasma Ku rozłożyła się bez problemu, a testy ładunku telekomunikacyjnego pokazały jej pełną sprawność.

Prezes SES Americom, Edward Horowitz, powiedział, że w poniedziałek zakończono próby mechanicznego odblokowania anteny za pomocą silników satelity. We wtorek satelita zaczął przemieszczać się na swoją pozycję geostacjonarną, na przecięciu równika z południkiem 32,8oE. Intelsat próbuje teraz poruszyć antenę sposobami nie wymagającymi użycia silników.

Intelsat New Dawn miał zastąpić na orbicie satelitę Galaxy-11, który miał pracować do 2015 roku. Intelsat nie poruszył do tej pory kwestii ubezpieczenia satelity ani implikacji finansowych awarii.

Źródło: SFN

Comments are closed.