Chińskie plany kosmiczne związane ze stacjami orbitalnymi

0

Chiny, coraz bardziej poważany gracz na arenie astronautyki, przeprowadzają właśnie testy dwóch dużych, bezzałogowych statków kosmicznych. Do końca tego roku Tiangong 1 oraz Shenzhou 8 mają przeprowadzić pierwszy chiński manewr orbitalnego dokowania.

Eksperyment ten jest milowym krokiem w chińskim planie wyniesienia większej stacji kosmicznej (wielkości amerykańskiej stacji Skylab) do 2020 roku. Nowe informacje na jej temat pojawiły się w kwietniu, kiedy ogłoszono konkurs na nazwę całego kompleksu i poszczególnych jego modułów oraz statku zaopatrzeniowego.

Stacja ta ma mieć masę około 60 ton, długość centralnego modułu wynosić będzie 18 metrów. Do orbitalnego kompleksu dołączą także dwa eksperymentalne moduły.

Kapsuły Shenzhou (wraz z załogantami) oraz zrobotyzowane jednostki zaopatrzeniowe regularnie kursowałyby między Ziemią a stacją. Wszystkie wydarzenia z tym związane przedstawiane byłyby przez chińską państwową agencję prasową – Xinhua.

Stacja pomieści trzech astronautów, którzy będą żyć i pracować na stacji. Pokoje mieszkalne będą miały średnicę 4,2 m.

Zanim Chińczycy będą gotowi do budowy i zarządzania tak skomplikowanym projektem, inżynierowie zmierzą się z wieloma problemami. Już teraz zaplanowane jest wyniesienie Tiangong 1 – 8,6 tonowego, eksperymentalnego statku kosmicznego, zaprojektowanego na dwa lata technicznych prób na orbicie – w tym dokowania.

Tiangong 1 ma zostać wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Chang Zheng-2F z kosmoportu Jiuquan na pustyni Gobi w drugiej połowie 2011 roku. Aktualnie przeprowadzono już testy wydajności silnika, przeprowadzono symulację lotu i część testów środowiskowych. Na samej wyrzutni zakończono pierwszą fazę przedoperacyjnych testów.

Tiangong 1 posiada w przedniej części śluzę. Tam także rozmieszczone są czujniki nawigacyjne oraz instrumenty komunikacyjne. Wszystko po to, by bezproblemowo połączyć się z bezzałogowym statkiem Shenzhou 8 na orbicie. Ma on zostać wyniesiony na dwa miesiące przed Tiangong 1. Oba statki utworzą minilaboratorium.

Yang Liwei, pierwszy chiński astronauta w kosmosie i deputowany dyrektor CMSEO (China Manned Space Engineering Office), ogłosił 29 kwietnia, że jest zadowolony z przygotowań do wyniesienia Tiangong 1 i Shenzhou 8.

Rozpoczęto już prace nad załogowymi kapsułami Shenzhou, które mają być ukończone i wyniesione na orbitę już w 2012 roku. Załoganci tych kapsuł spędziliby dni lub tygodnie na ministacji Tiangong. Aktualnie do procedur dokowania trenowanych jest 21 taikonautów (w tym dwie kobiety).

W ciągu najbliższych pięciu lat w ramach chińskiego programu kosmicznego odbędą się kilkunastodniowe załogowe misje kosmiczne oraz prowadzone będą prace nad zautomatyzowanym statkiem zaopatrzeniowym.

Źródło: Xinhua

Fotografia Shenzhou 8 w trakcie przygotowań do testów termicznych w warunkach próżni na początku 2011 roku. Credit: China Manned Space Engineering Office

Comments are closed.