Koniec maja – seria rozbłysków klasy M

0

Ponad miesiąc czekaliśmy na słoneczne rozbłyski klasy M. Wreszcie 28 i 29 maja Słońce wygenerowało rozbłyski tej klasy z grupy o numeracji 1126.

Minął ponad miesiąc od ostatnich silniejszych rozbłysków słonecznych (rozumianych tutaj jako dolne stany klasy M). W tym czasie Słońce przejawiało niewiele aktywności plamotwórczej, choć około 10 maja wydawało się, że niebawem ujrzymy na naszej Dziennej Gwieździe rozbudowany obszar aktywny. Tak się jednak nie stało – aktywność pozostała na niskim poziomie.

Wreszcie 28 i 29 maja nastąpiła seria rozbłysków, z których dwa najsilniejsze przekroczyły granicę pomiędzy klasą C a M. Rozbłyski pochodziły z grupy 1126, znajdującej się obecnie na południowo-wschodniej części widocznej z Ziemi tarczy Słońca. Rozbłysk 28 maja (około godziny 23:30 CEST) miał siłę M1.1, a ten z 29 maja (maksimum o godzinie 12:33 CEST) był klasy M1.4. Ten drugi rozbłysk wywołał koronalny wyrzut masy (CME), który prawdopodobnie nie był jednak skierowany w Ziemię.

Poniższe nagranie, zarejestrowane przez sondę SDO, pokazuje rozbłysk z 29 maja 2011 roku.

{youtube}btT5Invf2RU{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.4 z dnia 29 maja 2011 roku / Credits – NASA, SDO,

W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin obszar aktywny 1126 będzie się zbliżać do środka tarczy słonecznej. Istnieje coraz większa szansa, że wygenerowane rozbłyski oraz CME będą skierowane ku naszej planecie.

Dyskusja na temat aktualnej aktywności słonecznej toczy się na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.