Rosja i Szwecja zacieśniają współpracę

0

Rosja i Szwecja wzmocnią swoją współpracę w przemyśle kosmicznym. Szwedzkie satelity mają latać na rosyjskich rakietach nośnych.

W ostatnią środę, podczas wizyty premiera Władimira Putina w Sztokholmie, Rosja i Szwecja porozumiały się w sprawie zacieśnienia współpracy na rynku kosmicznym.

Podpisane porozumienie przewiduje również wynoszenie szwedzkich ładunków rosyjskimi rakietami nośnymi. Kraje będą także wymieniały się danymi z naziemnych stacji śledzenia, dotyczącymi ich statków i statków krajów trzecich. Oba kraje będą też wspólnie rozwijać flotę satelitów Arktika do monitorowania terenów podbiegunowych Ziemi. Arktika ma kosztować ok. 1,23 miliarda USD i rozpocząć pracę w 2015 roku.

Premier Putin namawiał również Szwedów do współpracy przy rosyjskim systemie globalnej nawigacji satelitarnej GLONASS, którego to konstelacja jest prawie na ukończeniu. Na orbicie znajdują się 22 z 24 satelitów roboczych. Szwedzi już tworzą system SWEPOS, który ma korzystać z sygnałów GLONASS-u. Szwecja podzieli się z Rosją doświadczeniami przy budowie jednolitego systemu powiadamiania ratunkowego, Rosja zaczyna właśnie wdrażanie własnego systemu podobnego typu. Współpraca w łączności będzie też dotyczyła szerokopasmowego internetu oraz telefonii komórkowej 3G i 4G.

Źródło: RIA Nowosti

Comments are closed.