TS2: wygrany przetarg na łączność dla BOR

0

Biuro Ochrony Rządu (BOR) rozstrzygnęło przetarg na usługi łączności satelitarnej. Przetarg wygrała firma TS2, która będzie dostawcą usług telekomunikacyjnych realizowanych w systemie łączności satelitarnej Iridium. Świadczenie usług dla służb bezpieczeństwa stanowi dowód na wysoką jakość i niezawodność usług Iridium.

Sieć satelitów Iridium jest jednym z najbardziej niezawodnych systemów telekomunikacyjnych. Dostępna jest praktycznie z każdego miejsca na świecie, w Polsce – za pośrednictwem firmy TS2 Technologie Satelitarne.

Obecnie konstelacja Iridium liczy sześćdziesiąt sześć aktywnych satelitów oraz kilka jednostek zapasowych. Satelity tej sieci krążą na orbicie o wysokości* około 780 km i nachyleniu 86,4 stopnia. Takie parametry orbity w połączeniu z dużą ilością współdziałających ze sobą satelitów pozwalają na ciągły dostęp do usług telekomunikacyjnych z każdego miejsca na Ziemi.

W Polsce usługi sieci Iridium są oferowane między innymi przez firmę TS2 Technologie Satelitarne. Do obecnych klientów TS2 należą krajowe oraz międzynarodowe instytucje, firmy i organizacje wymagające niezależnych i niezawodnych systemów łączności.

Eksploatowane obecnie satelity stanowią pierwszą generację komercyjnej sieci globalnej telefonii satelitarnej. W ciągu kilku lat do służby wejdą satelity nowej generacji Iridium NEXT o znacznie większych możliwościach. Pierwsze satelity tego typu planowo mają zostać wystrzelone w 2015 roku. Budowa nowej konstelacji sieci Iridium jest uważana za największe prywatne przedsięwzięcie w historii przemysłu kosmicznego. Kontrakt na wyniesienie Iridium NEXT uzyskała francuska firma Thales Alenia Space.

Co ciekawe, satelity Iridium są znane także miłośnikom astronomii amatorskiej: anteny satelitów tej konstelacji są pokryte połyskliwym materiałem, który można obserwować z Ziemi w formie kilkusekundowego błysku na niebie. Najjaśniejsze błyski sięgają wartości około -8 magnitudo i mogą być obserwowane nawet za dnia. W Internecie znaleźć można kilkanaście witryn, które szczegółowo opisują momenty flar Iridium dla każdego miejsca na Ziemi.

*Zapasowe krążą na niższej orbicie o wysokości około 670 km.

(TS2)

Telefon 9555 - podstawowy model używany w sieci Iridium / Credits - TS2

Comments are closed.