STS-134: ukończone TCDT

0

Załoga misji STS-134 uczestniczyła w ćwiczebnym odliczaniu do startu o nazwie TCDT. Jest to jeden z etapów przygotowań do ostatniej wyprawy promu Endeavour.

Prom Endeavour przebywa na wyrzutni startowej LC-39A od 11 marca 2011 roku. Pod koniec marca nastąpił transport, a następnie instalacja ładunku dla misji STS-134, czyli palety ELC-3 oraz instrumentu naukowego AMS-02. W międzyczasie wykonywano też inne prace przygotowujące prom do startu.

Jednym z elementów przygotowań jest próbne odliczanie o nazwie TCDT (Terminal Countdown Demonstration Test). W ramach TCDT załoga misji ćwiczy poszczególne etapy odliczania w taki sam sposób, w jaki będzie się ono odbywało w dniu odliczania. Oznacza to, że astronauci (ubrani w skafandry ACES) zajmują swoje wyznaczone miejsca w promie oraz wykonują wyznaczone zadania. Ćwiczone są również różne procedury, np. na wypadek wstrzymania odliczania oraz potrzeby ewakuacji promu.

Start promu Endeavour do misji STS-134 przewidziany jest na 20 kwietnia na godzinę 01:48 CEST.

(NASA)
Trening TCDT / Credits - NASA, Kim Shiflett Astronauta ESA Roberto Vittori w trakcie ćwiczeń TCDT / Credits - NASA, Kevin O'Connell

Comments are closed.