Rozbłysk słoneczny klasy X z regionu 1166

0

W dniu dzisiejszym, około 20 minut po północy czasu środkowoeuropejskiego, z regionu aktywnego numer 1166 wyemitowany został rozbłysk słoneczny mieszczący się w zakresie najbardziej energetycznych zjawisk tego typu – klasie X. Choć nie tak silny jak zdarzenie z 15 lutego bieżącego roku, to nadal jest jednym z najsilniejszych rozbłysków obecnego, 24 cyklu słonecznego.

W ciągu ostatnich dni rejon 1166 emitował rozbłyski o mniejszych energiach, mieszczących się w klasach C i M. Zarejestrowany dziś rozbłysk o sile X1.5 prawdopodobnie wyrzucił w przestrzeń kosmiczną materię słoneczną w koronalnym wyrzucie masy (CME), choć obecnie nie wiadomo w jakiej ilości oraz czy będzie on miał znaczący wpływ na zjawiska geomagnetyczne. Jednak centralne położenie regionu na tarczy słonecznej może oznaczać, że ewentualny wyrzut był skierowany w stronę Ziemi. Jeśli istotnie tak było w ciągu najbliższych 48 godzin wpływ wyrzuconej plazmy powinien być widoczny na instrumentach mierzących zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego.

{youtube}fx8zwW3PoXw{/youtube}
Zarejestrowany rozbłysk słoneczny klasy X1.5 (NASA/)

Obserwatorzy znajdujący się na wysokich szerokościach geograficznych powinni przygotować się na możliwość wzrostu aktywności zjawisk zorzowych. Szansa na ich obserwację z terenów Polski pozostaje jednak niewielka.

(NASA)

Comments are closed.