Boeing: postępy prac nad flotą Inmarsat-5

0

Boeing zakończył wstępny przegląd konstrukcji satelity Inmarsat-5. Trzy takie statki wzmocnią w najbliższych latach flotę firmy Inmarsat.

Koncern Boeing poinformował o zakończeniu wstępnego przeglądu konstrukcji i ładunków (preliminary design review, PDR) satelity Inmarsat-5, który wraz z dwoma bliźniakami, dołączy w najbliższych latach do floty firmy Inmarsat, świadczącej mobilne usługi telekomunikacyjne, głównie za pomocą terminali morskich i powietrznych.

Przegląd PDR to kompleksowa ocena fizycznych i funkcjonalnych wymagań konstrukcji statku, mających zagwarantować jego poprawne działanie na orbicie. Inmarsat-5 ma trafić na orbitę w 2013 roku. Jesienią 2011 satelita przejdzie kluczowy przegląd konstrukcji (critical design review, CDR).

O zamówieniu przez Inmarsat trzech nowych satelitów opartych o platformę 702HP informowaliśmy jesienią zeszłego roku. Inmarsat, podlegający nadzorowi International Mobile Satellite Organization, wyda na konstelację I-5 około 1,2 miliarda USD. Zgodnie z zawartą umową Boeing stanie się partnerem w dystrybucji usług Inmarsatu w pasmach Ka i L. Przez pierwsze pięć lat od wyniesienia satelitów ma wykupywać ponad 10% przepustowości satelitów.

Satelita będzie miał masę startową 5900 kilogramów, wysokość 6,98 m, szerokość 8,08 metra (z rozłożonymi antenami) i panele ogniw słonecznych o szerokości 33,80 m. Silnik główny satelity będzie miał ciąg 445 N, do kontroli położenia na orbicie używany będzie ksenonowy silnik jonowy i zestaw 8 silniczków rakietowych.

Ładunkiem użytecznym będą transpondery pasm Ka i C, mogące wygenerować 89 wiązek poprzez 2 apertury nadawcze i 4 odbiorcze.

Źródło: Boeing [1], Boeing [2]

Comments are closed.