Rozbłysk klasy M z regionu 1164

0

28 lutego miał miejsce rozbłysk klasy M 1.1 z grupy 1164.

O aktywnej grupie 1164 wspominaliśmy już 24 lutego, gdy ten obszar wygenerował rozbłysk klasy M 3.5. Od tego czasu grupa 1164 przebywa po widocznej z Ziemi tarczy Słońca, stając się celem obserwacji wielu instrumentów –  w tym sondy SDO.

28 lutego o godzinie 13:52 CET miało miejsce maksimum rozbłysku słonecznego klasy M 1.1 wygenerowanego przez grupę 1164. Przed i po tym wydarzeniu ta grupa aktywna wygenerowała jeszcze kilka słabszych rozbłysków klasy C. Były one stosunkowo słabe i prawdopodobnie nie będą miały większego wpływu na magnetosferę Ziemi.

{youtube}HyaZ_L5TQJA{/youtube}
Rozbłysk klasy M 1.1 z regionu 1164 / Credits – NASA, SDO, NOAA, jeorgekite

Możliwe, że już w ciągu najbliższych kilku miesięcy takie rozbłyski będą generowane niemal codzienne z różnych aktywnych grup. Wtedy prawdopodobnie będziemy się bardziej skupiać na rozbłyskach klasy X i silniejszych klasy M niż opisywanym w tym artykule klasy M 1.1.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin za sprawą stosunkowo dużej dziury koronalnej skierowanej ku Ziemi jest jednak możliwe wystąpienie zórz polarnych. Ta dziura jest źródłem wiatru słonecznego. Jest możliwe, że pod wpływem wiatru słonecznego Ziemia pozostanie przez kilka najbliższych dni.

Comments are closed.