Przenosiny HTV-2

0

Manipulator Międzynarodowej Stacji Kosmiczej przemieścił w dniu wczorajszym japoński statek transportowy HTV-2 na inny port cumowniczy. Dzięki temu manewrowi w przyszły weekend bezpiecznie będzie mógł do Stacji ISS zadokować wahadłowiec Discovery.

Pokryty panelami słonecznymi statek HTV-2 “Kounotori” (H-2 Transfer Vehicle) został odłączony od zwróconego ku Ziemi nadirowego portu modułu Harmony o godzinie 12:42 CET. Operacje za pomocą manipulatora SSRMS (Space Station Remote Manipulator System) były wykonywane przez Paolo Nespoli i Cady Coleman ze stacji robotycznej w przeszklonym module Cupola.

Następnie nastąpiło przemieszczenie statku nad Stację ISS i o godzinie 17:56 CET zacumowany on został do zenitalnego portu na module Harmony, który jest jednym z trzech modułów łącznikowych po amerykańskiej stronie Stacji. Node-2 (Harmony) jest najbardziej wysuniętym modułem na “przodzie” ISS (wyznaczonym przez kierunek poruszania się na orbicie) i do niego poprzez mały moduł PMA-2 cumują promy kosmiczne.

Menedżerowie NASA zdecydowali się na przemieszczenie statku HTV-2 ponieważ stanowiłby on przeszkodę podczas dokowania. Niemożliwe do przeprowadzenia byłyby też operacje związane z rozładowaniem ładowni wahadłowca.

Wahadłowiec Discovery ma wystartować 24 lutego i zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa dni później. Dostarczone zostaną świeże zapasy a w ładowni platforma logistyczna i ostatni amerykański moduł – PMM “Leonardo”.

Statek transportowy HTV-2 został wystrzelony z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii 22 stycznia. Nazywany “Kounotori 2” (bocian) posiadał w ładowni 3856 kilogramów eksperymentów, części zapasowych oraz rzeczy dla załogi. Po zbliżeniu do Stacji ISS 27 stycznia statek został przechwycony przez manipulator SSRMS, a następnie zadokowany do nadirowego portu modułu Harmony.

Wcześniej w tym miesiącu z nieciśnieniowego luku towarowego HTV-2 wyciągnieta została paleta logistyczna, na której znajdowały się jednostki FHRC i CTC-4. Zostały one później umieszczone tymczasowo na robocie Dextre. Więcej o tych działaniach pisaliśmy w tym artykule. Załoga już prawie ukończyła rozładowywanie przedziału hermetycznego HTV-2. W tym samym czasie przemieszczane są do wewnątrz śmieci oraz inne odpady, które ulegną utylizacji w momencie zniszczenia statku w atmosferze na koniec misji.

Po odcumowaniu wahadłowca od Stacji ISS, statek HTV-2 zostanie około 7 marca ponownie przemieszczony na nadirowy port modułu Harmony. Dokładna data zależna jest od zmian jakie mogą się wydarzyć w czasie misji STS-133. HTV-2 odcumuje od Stacji ISS 28 marca i wejdzie w atmosferę dzień później.

Comments are closed.