Pracowity tydzień na Stacji ISS

0

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała wczoraj o przelocie kosmicznego odłamku w wyjątkowo bliskiej odległości od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W chwili obecnej kontrolerzy misji oceniają czy wymagany będzie manewr wymijający. Na samej Stacji ISS trwają zaś przygotowania do jutrzejszych prac rozładunkowych statek transportowy HTV-2.

Początkowe prognozy wskazywały na bliski przelot odłamka w odległości 0.115 km od Stacji ISS. Obiektem jest część z rosyjskiego satelity Kosmos 2252, noszący nr 37117 w katalogu tego typu obiektów. Potencjalny manewr wymijający DAM (Debris Avoidance Manoeuver) miałby zostać przeprowadzony o godzinie 9:14 CET we wtorek.

Obserwacje przeprowadzone za pomocą dodatkowych sensorów obniżyły jednak powodowany w wyniku przelotu odłamka poziom zagrożenia do bezpiecznych wartości. Polecono jednak pozostanie w gotowości na wypadek konieczności przeprowadzenia manewru DAM.

Potencjalna zmiana orbity Stacji ISS wpłynęłaby na trajektorię lotu europejskiego statku transportowego ATV-2 “Jan Kepler”, który ma zostać wystrzelony w kierunku ISS na pokładzie rakiety Ariane V już 15 lutego 2011 roku.

W czasie jutrzejszego dnia będą miały także miejsce prace robotyczne, związane z rozładunkiem przedziału nieciśnieniowego ULC (Unpressurized Logistics Carrier) japońskiego statku HTV-2, który zadokował do Stacji ISS w ostatni czwartek. Za pomocą ramienia robotycznego SSRMS Stacji (Space Station Remote Manipulator System) wyciągnięta zostanie z luku ULC paleta EP (Exposed Pallet), na której znajdują się duże amerykańskie jednostki sprzętowe ORU (Orbital Replacement Units) – FHRC (Flex Hose Rotary Coupler) i CTC-4 (Cargo Transportation Container).

Astronanauci, którzy będą sterowali ramieniem SSRM, po wyciągnięciu palety EP przemieszczą ją w rejon zewnętrznej sekcji japońskiego kompleksu Kibo – JEM-EF (Japanese Exposed Facility), skąd oba ładunki pobierze japoński manipulator JEM-RMS. Po umieszczeniu ładunków FHRC i CTC-4 tymczasowo na platformie sprzętowej JEM-EF, manipulator SSRMS wsunie z powrotem, pustą już paletę EP do luku ULC statku HTV-2 (będzie to miało miejsce 7 lutego).

Ładunki FHRC i CTC-4 ostatecznie trafią na paletę sprzętową ExPRESS Logistic Carrier 4, jednak ta zostanie dostarczona dopiero przez opóźnioną misję promu kosmicznego Discovery STS-133. Ładunki będą w tym czasie przymocowane do adapterów na robocie Dextre, oczekując na przylot ELC-4 w misji STS-133. Robot Dextre pobierze oba ładunki z japońskiej platformy JEM-EF w dniach 2-4 luty.

W czasie trwania zadań robotycznych na zewnątrz Stacji ISS, wewnątrz także będą prowadzone prace, związane z rozładunkiem HTV-2. Na 1-2 lutego planowane jest przeniesienie regałów Kobairo i MSPR z japońskiego statku do modułu Kibo. Po przeprowadzeniu ich instalacji rozpocznie się drugi etap użytkowania japońskiego modułu “Kibo”. Specyfika regałów:

  • “Kobairo” – Gradient Heating Furnace – próżniowa komora grzewcza z gradientem temperatury do otrzymywania wysokiej jakości kryształów z topionych materiałów (15 próbek). Próbki będą poddawane temperaturze od 500oC do 1600oC, utrzymywanej z dokładnością 0,2oC;
  • Multipurpose Small Payload Rack (MSPR) – wielozadaniowa komora eksperymentalna składają się z trzech stref: przestrzeni roboczej, powierzchni roboczej i małej strefy eksperymentalnej. Jednym z zaplanowanych dla MSPR eksperymentów będzie Aquatic Habitat – program hodowli małych ryb, w celu zbadania wpływu mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na ich rozwój.

Z najbliższych wydarzeń na Stacji ISS można wymienić jeszcze podniesienie jej orbity, które planowane jest na 9 lutego w związku z koniecznością przystosowania orbity do operacji podejścia wahadłowca Discovery w trzecim dniu (FD-3) misji STS-133 oraz ze względu na wymagania dot. odcumowania załogowego statku Sojuz TMA-01M/24S. Podwyższenie orbity zostanie zrealizowane za pomocą silników, zacumowanego do modułu Zwiezda, statku Progress M-07M.

(NASA)

Comments are closed.