Lockheed Martin: kontrakty na Space Fence i piątego satelitę MUOS

0

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przyznały firmie Lockheed Martin kontrakt w wysokości 107 milionów USD związany z pracami nad projektem Space Fence, “kosmiczne ogrodzenie”, mającym zwiększyć dokładność śledzenia obiektów na orbicie. Marynarka Wojenna USA skorzystała zaś z opcji budowy piątego satelity MUOS, w ramach wcześniejszego kontraktu z LM.

Space Fence

“Space Fence” to projekt naziemnych radarów pracujących w paśmie S, ogłoszony w czerwcu 2009. Pozwoli on lotnictwu USA na dokładną detekcję, śledzenie i pomiary obiektów kosmicznych, głównie na niskiej orbicie okołoziemskiej. Rozproszenie geograficzne i wyższa częstotliwość fal pozwolą na wykrywanie mniejszych obiektów niż w obecnych systemach namierzania. Nowy system umożliwi także zwiększenie wyprzedzenia czasowego przewidywanych zagrożeń dla działających satelitów czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zastąpi on Air Force Space Surveillance System, tzw. ogrodzenie VHF, używane od lat 60. XX wieku.

Za otrzymane 107 milionów USD Lockheed Martin przez 18 miesięcy będzie prowadził dalsze prace badawczo-rozwojowe (rozpoczęte w listopadzie 2010) nad systemem radarowym, w tym budowę prototypów. Końcowe zlecenie produkcyjne LM otrzyma najpewniej w przyszłym roku. Całość projektu szacowana jest na 3,5 miliarda USD.

 

Space Fence ma się składać z 2-3 anten pasma S, które będą śledziły i namierzała obiekty na orbitach okołoziemskich. W przeciwieństwie do anten AFSSS, będą rozmieszczone nie tylko na kontynentalnej części USA, i będą obejmowały również południową półkulę.

Piąty MUOS

 

Satelita typu MUOS - wizualizacja / Credits: Lockheed Martin7 lutego LM poinformował, że Marynarka Wojenna USA skorzystała z opcji umowy na budowę piątego satelity konstelacji Mobile User Objective System (MUOS). Za 339,6 milionów USD powstanie kolejny statek mający zastąpić system UFO (Ultra High Frequency Follow-On), dostarczający usług komunikacyjnych (przesył głosu, obrazu, danych) dla wojska.

Nowy system zapewni 10 razy większą przepustowość. Pierwszy satelity przechodzi obecnie termiczne testy próżniowe w zakładach Lockheed Martin w Sunnyvale. Jego wyniesienie w przestrzeń kosmiczną planowane jest na połowę 2011 roku. Trwa budowa MUOS-2, która jest na etapie integracji modułu napędowego z modułem użytkowym (komunikacyjnym). Statek ma być gotowy w 2012 roku.

LM współpracuje przy projekcie z: General Dynamics C4 Systems, Boeing Defense, Space & Security. Z ramienia Marynarki Wojennej program nadzoruje Program Executive Office for Space Systems i Navy Communications Satellite Program Office.

Lockheed Martin jest największym na świecie koncernem zbrojeniowym. 95% jego przychodów pochodzi z rządowych kontraktów USA. W 2010 firma sprzedała produkty i usługi warte prawe 46 miliardów USD.

 

Źródło: LM [1], LM [2]

Comments are closed.