Rozbłysk klasy M z grupy 1153

0

Początek lutego był bardzo “nieszczególny” na Słońcu. Niewielkie grupy plam wykazywały niską aktywność. Kilka godzin temu nastąpił jednak rozbłysk klasy M 1.9 z grupy 1153. Jest to najsilniejszy rozbłysk na Słońcu od listopada 2010 roku.

Rozbłysk był związany z grupą 1153 a jego maksimum nastąpił 9 lutego około godziny 02:30 CET. Rozbłysk był silniejszy od tego zarejestrowanego 28 stycznia tego roku i jednocześnie najsilniejszy od listopada 2010 roku. Co ciekawe, tym razem rozbłysk prawdopodobnie nie wygenerował koronalnego wyrzutu masy (CME).

Sonda SDO zarejestrowała ten rozbłysk, który został poprzedzony dwoma słabszymi rozbłyskami (z których jeden był klasy C 1.1). Poniższe nagranie pokazuje grupę 1153 oraz rozbłyski, które miały miejsce w nocy z ósmego na dziewiątego lutego 2011 roku.

{youtube}zxgm-Bm0Aio{/youtube}
Seria rozbłysków z grupy 1153 – najsilniejszy jest ostatnim w kolejności / Credits – NASA, SDO, geoseismic

Aktualnie na Słońcu przebywają dość niewielkie grupy plam, zatem aktywność jest dość niska. 1153 także była jedną z takich małych, “nieszczególnych” grup – co zmieniło się na przestrzeni zaledwie kilkunastu godzin. Z tego powodu warto stale monitorować aktywność słoneczną i wypatrywać grup, które mogą zupełnie niespodziewanie zacząć generować silniejsze rozbłyski.

Grupa 1153 tymczasem znika z półkuli słonecznej widocznej z Ziemi. Będzie teraz obserwowana przez sondy STEREO.

Comments are closed.