Żona dowódcy STS-134 postrzelona

0

Gabrielle Giffords, kongresmenka z ramienia Partii Demokratycznej została postrzelona w głowę w czasie publicznego wystąpienia w miejscowości Tucson, w stanie Arizona. Prywatnie jest żoną dowódcy misji STS-134, Marka Kelly’ego.

Aktualizacja (godzina 23:36 CET, 08.01.2011): Charles Bolden, administrator NASA, opublikował oświadczenie, które można przeczytać na stronie NASA.

(godzina 22:54 CET, 08.01.2011): astronauta Mark Kelly jest już w Tucson. Zidentyfikowano także sprawcę, który nazywa się Jared Laughner. Według informacji przekazywanych przez lokalne radio w Arizonie mógł on cierpieć na zaburzenia psychiczne.
Lekarze są umiarkowanie optymistyczni co do stanu zdrowia Gabrielle Giffords. Prezydent USA wygłosił przemówienie.

Wcześniejsze informacje:

Giffords przeżyła zamach, została przewieziona do szpitala i jest już po operacji, jej stan jest jednak krytyczny. O godzinie 21:30 spodziewane jest oświadczenie szpitala. Mark Kelly jest w drodze do Arizony. W ataku zginął były sędzia federalny John Roll.

Wraz z Giffords postrzelonych zostało kilkanaście innych osób. W tej chwili dokładnie nie wiadomo, ile z nich to ofiary śmiertelne. Sprawca strzelaniny, weteran wojny w Afganistanie Jared Laughner (l. 22), został zatrzymany. Tragiczne wydarzenia prawdopodobnie wymuszą opóźnienia i zmianę dowódcy ostatniej (oficjalnie) misji wahadłowca – STS-134. Brat bliźniak Marka Kelly’ego, Scott jest obecnie dowódcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W historii lotów załogowych NASA zdarzały się już zmiany załóg z powodu śmierci członka rodziny (przypadek Jeffa Ashby’ego), aczkolwiek nigdy nie odbyło się to w równie tragicznych okolicznościach.

W przeszłości Giffords bardzo aktywnie udzielała się w Kongresie USA, broniąc anulowanego już programu Constellation.

Więcej szczegółów podamy wraz z napływem nowych wiadomości.

Comments are closed.