NIGCOMSAT-1R przechodzi testy

0

NIGCOMSAT-1R przeszedł testy przedstartowe. Start wielozadaniowego satelity planowany jest na 2011 rok. Chiny, producent statku, zgodziły się bezpłatnie wybudować i wynieść go dla Nigerii, jako zastępstwo dla NIGCOMSAT-1, który uległ awarii w 2008 roku i musiał zostać wyłączony.

W miniony czwartek odbyła się konferencja prasowa NIGCOMSAT-u, operatora satelity NIGCOMSAT-1. Timasaniyu Ahmed-Rufai, dyrektor zarządzający, przekazał, że zastępczy satelita przeszedł testy wibracyjne i środowiskowe. Teraz statek będzie testowany pod kątem prawidłowości montażu i działania ładunku. Wystrzelenie planowane jest na ostatni kwartał 2011 roku.

Ahmed-Rufai powiedział także, że planowane są już dwa kolejne statki, NIGCOMSAT-2 i NIGCOMSAT-3. Ich budowa rozpocznie się zaraz po wystrzeleniu zastępczego satelity. Dyrektor nie ukrywał, że będą one traktowane również jako zapasowe.

Pierwszego nigeryjskiego satelitę zbudowali Chińczycy za pośrednictwem państwowej spółki eksportowej China Great Wall Industry Corporation (CGWIC). Umowę na jego budowę podpisano w grudniu 2004, a start miał miejsce 13 maja 2007. NIGCOMSAT-1 uległ jednak awarii w kwietniu 2008 r. – przestał działać jeden z paneli ogniw słonecznych. Siedem miesięcy później usterka dotknęła również drugi panel. Wobec faktu, że satelity nie da się uratować, operatorzy przesunęli go na orbitę “cmentarną” poza silnie wykorzystywaną orbitę geostacjonarną. W marcu 2009 Nigeria podpisała umowę na bezpłatną budowę i wyniesienie zastępczego satelity, NIGCOMSAT-1R.

Zastępca nie będzie bliźniakiem uszkodzonego poprzednika. Satelita został wzbogacony o dodatkową wiązkę nadawczą, obejmującą Azję Mniejszą, Europę i Afrykę Północną. NIGCOMSAT-1R ma działać z pozycji 42,50E, nadając czternastoma transponderami pasma Ku, czterema pasma C i ośmioma pasma Ka. Ma posiadać również dwa kanały do zastosowań nawigacyjnych.

Nigeria opracowuje swoją platformę dostarczania satelitarnych usług direct-to-home (DTH), która ma być gotowa jeszcze przed wyniesieniem satelity na orbitę.

Rufai zaanonsował także produkcję zestawów do łączności satelitarnej. Trwają rozmowy z producentem z Chin, aby produkować je w Nigerii zarówno na rynek lokalny, jak i do eksportu.

Źródło: Xinhua, Space Daily, SkyRocket

Comments are closed.