BRITE-PL w aukcji WOŚP

0

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2011 CBK zaoferowało miejsce na panelu pierwszego satelity “Lem”.

Na udostępnionym miejscu zostanie wygrawerowany napis zaproponowany przez zwycięzcę aukcji w porozumieniu z Fundacją WOŚP. Napis musi być zgodny z przyjętymi normami obyczajowymi i polskim prawem. Trwają trzy aukcję na których wylicytować można pola o zbliżonej do siebie wielkości: jedno pole o wymiarach 40×80 mm i dwa pola o wymiarach 35×80 mm. Aukcje skończą się w różnych terminach, najdłuższa będzie trwała aż do 11 lutego 2011.
Chcesz licytować kliknij tutaj

To nie pierwsza kosmiczna inicjatywa podjęta przez WOŚP, podczas XV Finału WOŚP, 14 stycznia 2007 r naukowcy z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach k. Torunia wraz z Planetarium wysłali w kosmos sygnał radiowy w kierunku kilku gwiazd, m.in. do najjaśniejszej i jednej z najbliższych, jaką jest Syriusz.

Sygnał wysłany został na częstotliwości wodoru neutralnego, pomnożonego przez wartość liczby π (PI). Cała operacja była możliwa dzięki największemu radioteleskopowi w Europie Środkowej. Olbrzymia antena o średnicy 32 metrów, która na co dzień służy radioastronomii, posłużyła jako nadajnik. Za jej pośrednictwem wysłany został sygnał, czyli zakodowany na falach radiowych obraz “kosmicznego” serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Postępy na drodze sygnału można na bieżąco śledzić dzięki dynamicznym licznikom umieszczonym na stronie: www.planetarium.torun.pl/

Więcej informacji o licytacji paneli oraz wcześniejszej inicjatywie na stronie WOŚP

Comments are closed.