Google Lunar X Prize – koniec zgłoszeń drużyn

0

Koniec roku 2010 zakończył także etap zgłaszania się drużyn do udziału w konkursie Google Lunar X Prize.

Google Lunar X Prize (GLXP) jest konkursem wzorowanym na poprzednim Ansari X Prize. Nagrodą w poprzednim konkursie było 10mln dolarów dla pierwszej grupy/firmy prywatnej, która zbuduje pojazd zdolny przekroczyć umowną granice kosmosu wynoszącą 100km nad Ziemią.

W ramach GLXP do wygrania jest 30mln dolarów, a celem jest Księżyc. Konkurs został ogłoszony we wrześniu 2007 roku, a jego podstawowym celem jest umieszczenie prywatnego łazika zdolnego przejechać minimum 500m na powierzchni Księżyca i zdolnego przekazać nagrania wysokiej rozdzielczości na Ziemię.

Zwycięska drużyna otrzyma 20mln dolarów z puli, za drugie miejsce przewidziano 5mln dolarów, 4mln dolarów przewidziano na wypłaty bonusowe za dodatkowe osiągnięcia takie jak operacje w trakcie długiej księżycowej nocy, przejechanie ponad 5km, wykrycie wody czy precyzyjne lądowanie przy jednej z historycznych lokacji. Ostatni 1mln dolarów zdobędzie drużyna, która zademonstruje najlepszą próbę promocji różnorodności rozwiązań na polu eksploracji kosmosu.

Głównym założeniem konkursu jest obowiązek finansowania całego przedsięwzięcia w przeważającej części z funduszy prywatnych. Konkurs będzie trwał bez względu na osiągnięcie celu do końca 2015 roku.

W zeszłym roku NASA ogłosiła swój program Innovative Lunar Demonstrations Data, dzięki któremu zespoły biorące udział w konkursie GLXP mogą odsprzedać dane zebrane w czasie opracowywania i przeprowadzania misji Księżycowej. W sumie NASA na ten program postanowiła wydać 30.1mln dolarów. W grudniu poprzedniego roku trzy firmy podpisały pierwsze kontrakty związane z tym programem o wartości 500 tys dolarów każdy. Firmami tymi były Astrobotic Technology, Moon Express oraz Rocket City Space Pioneers.

W chwili obecnej w konkursie uczestniczy ponad 20 zespołów. Są to zarówno zespoły duże, wręcz profesjonalne, ale również małe grupy złożone głownie ze studentów. Dla wszystkich jest to wspaniała okazja do nauki i zdobywania nowych zdolności.

GLXP mocno wspiera społeczny aspekt konkursu, na głównej stronie często pojawiają się nowe informacje oraz spotkania internetowe na których można zadawać pytania grupom. Zespoły są także mocno zachęcane do dostarczania tygodniowych raportów ze swojej działalności. Ponieważ zespołów jest dużo i łatwo można pogubić się w natłoku informacji na tej stronie można obejrzeć porównanie zespołów i ich dokonań w formie wykresów.

Jednym z faworytów jest Astrobotic Technology, który w zeszłym miesiącu testował prototyp swojego pojazdu w Robot City. Zdjęcia z tych testów można obejrzeć tutaj.

Inną, lepiej znaną z Polskiego Forum Astronautycznego organizacją jest rumuńska ARCA, która w grudniu ogłosiła zaskakującą informację o planach budowy naddźwiękowego samolotu rakietowego mającego wynosić na kilkanaście kilometrów rakietę Haas II. Sfinansować ten samolot ma firma inwestycyjna BRDAM.

Kolejną ciekawą grupą jest FredNet. Zespół ten postawił sobie za cel wdrożenie open sourcowych rozwiązań w przemyśle kosmicznym dlatego też każdy kto ma wiedzę, pomysły czy narzędzia może dołączyć do grupy dzięki internetowi i wspomóc zespół swoimi zdolnościami.

Listę wszystkich zespołów znaleźć można na głównej stronie projektu pod tym linkiem.

Ciekawostką jest, że wiele grup wybrało rakietę Falcon 9 do dostarczenia lądownika z pojazdem na Księżyc. Nieliczne, jak na przykład ARCA, budują własne rakiety.

Jak widać przez ostatnie 3 lata znalazło się wielu ludzi pragnących zdobyć główna nagrodę w tym konkursie. Jednak to najbliższe 3 lata będą decydujące dla tych zespołów. Czy któryś z nich zdobędzie Księżyc? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Miejmy nadzieję, że konkurs zostanie rozstrzygnięty i zmieni podejście do eksploracji naszego jedynego satelity.

(GLXP)

Comments are closed.