Prognozy na 2011 rok – Polska

0

Czas na prognozy na 2011 rok na Polskę. Ten rok może być naprawdę interesujący dla polskiej astronautyki.

1. Wyższa składka na PECS
W budżecie na 2011 rok zapisano składkę na PECS o wysokości 20 mln złotych. Jest to kilka razy wyższa kwota od poprzednio przeznaczanych funduszy na polskie projekty astronautyczne (nie wspominając o tzw. “zamrożeniu składki”). Wciąż nie jest to kwota pozwalająca na bardziej kompleksowe projekty, ale jest to dobra decyzja, która przyśpieszy polską integrację z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Ponadto, rysuje się pewna szansa, że w tym roku pojawi się kilka lub kilkanaście nowych polskich projektów i programów związanych z astronautyką.

2. Rok Jana Heweliusza
Kilkanaście dni temu, 17 grudnia, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2011 rokiem Jana Heweliusza. Jest to duża szansa na promocję polskiej nauki i techniki, w tym i astronautyki – szczególnie, że drugi satelita BRITE-PL będzie nosić nazwę Heweliusz. Serwis Kosmonauta.net będzie aktywnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych z Rokiem Jana Heweliusza – na pierwsze zapraszamy już czwartego stycznia (częściowe zaćmienie Słońca – obserwacje w Gdańsku).

3. PW-Sat, CHOMIK i Lem
Ten rok może być prawdziwie przełomowy dla polskich projektów satelitarnych. Po wielu opóźnieniach związanych z nową europejską rakietą Vega, w 2011 roku studencki CubeSat o nazwie PW-Sat może wreszcie znaleźć się na orbicie. 25 listopada 2011 roku sonda Phobos-Grunt z polskim instrumentem CHOMIK wystartuje w kierunku największego księżyca Marsa – Phobosa. Wreszcie, w IV kwartale 2011 roku pierwszy z satelitów BRITE-PL (Lem) powinien być gotowy do startu (data wystrzelenia nie jest jeszcze znana).

4. Integracja z ESA
W tym roku powinny zostać wyznaczone (przynajmniej częściowo) polskie cele polityki kosmicznej na najbliższe lata. Z pewnością jednym z elementów tej polityki będzie ustanowienie harmonogramu integracji Polski z ESA, wraz z datami oraz wielkością składki. Od drugiej połowy 2010 roku trwają konsultacje związane z wyznaczeniem polskiej polityki kosmicznej, o czym można przeczytać w tym artykule.

5. Inicjatywy amatorskie
Oprócz profesjonalnych programów i projektów, kilka ciekawych amatorskich inicjatyw może nastąpić w 2011 roku. Wśród nich warto zwrócić uwagę na misję balonu stratosferycznego o nazwie Hevelius, której start powinien nastąpić w kwietniu. Serwis Kosmonauta.net będzie starał się dotrzeć do informacji na temat lokalnych, amatorskich, studenckich i społecznych inicjatyw (jeśli wiesz o takim projekcie – zapraszamy do kontaktu z nami).

Jest to ostatnia część naszej serii podsumowań roku 2010 i prognoz na 2011 rok. Poprzednie części można przeczytać w oddzielnych artykułach:
podsumowanie 2010 – świat
podsumowanie 2010 – Polska
prognoza 2011 – świat

Comments are closed.