Nowe pęknięcia na zbiorniku ET

0

W przeciągu ostatnich kilkunastu dni pobytu wahadłowca Discovery w hali montażowej VAB (Vehicle Assembly Building) przeprowadzono kompleksowe badania zbiornika ET. Prześwietlenia ukazały pomniejsze pęknięcia, które są w chwili obecnej naprawiane. W czwartek, 30 grudnia na spotkaniu menedżerów programu SSP (Space Shuttle Program) postanowiono, iż decyzja odnośnie przeprowadzenia modyfikacji zewnętrznego zbiornika paliwa ET-137 dla misji STS-133, zostanie podjęta po weekendzie w Nowym Roku.

Od momentu powrotu wahadłowca do VAB technicy przeprowadzili bezinwazyjne prześwietlenie części centralnej zbiornika, nazywanej Intertank. Szczególną uwagę poświęcono rejonom tzw. kołnierzy, znajdujących się na samej górze oraz dole międzyzbiornika. Badań tych nie można było przeprowadzić na stanowisku startowym na całym obwodzie z uwagi na problemy z uzyskaniem dostępu.

Decyzja o prześwietleniu międzyzbiornika została podjęta w ramach działań, celem których jest ustalenie przyczyn pojawienia się czterech pęknięć w okolicach elementów strukturalnych, wzmacniających Intertank, tzw. podłużnic. Uszkodzenia te spowodowały pojawienie się dużego pęknięcia w warstwie izolacyjnej pianki, wykrytego w czasie próby startu misji STS-133 w zeszłym roku – 5 listopada.

Cztery główne pęknięcia zlokalizowane zostały na podłużnicach, noszących oznaczenia S6 i S7. Obszar ten znajdował się po stronie wrażliwej ochrony termicznej wahadłowca TPS (Thermal Protection System), co niosło ze sobą ryzyko jej uszkodzenia, w wypadku potencjalnego oddzielenia fragmentu pianki izolacyjnej ze zbiornika ET w czasie lotu na orbitę. Nowe pęknięcia, znalezione w czasie pobytu w hali montażowej VAB, znajdują się po przeciwnej stronie od pierwotnie odkrytych uszkodzeń. Zostaną one naprawione według tej samej procedury, która została zastosowana wobec głównych uszkodzeń jeszcze na stanowisku startowym LC-39A.

W czasie naprawy zostanie zdjęta pianka izolacyjna, która przykrywa uszkodzenia, oraz zostaną zainstalowane płytki wzmacniające (na miejscu usuniętych fragmentów podłużnic). Następnie technicy napylą nową warstwę pianki. Działania te powinny się przełożyć na status zbiornika, wskazujący na brak potencjalnych defektów. Jednakże do menedżerów, wspieranych przez inżynierów, należy decyzja odnośnie potrzeby przeprowadzenia modyfikacji na niektórych podłużnicach, które miałyby dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję.

Istnieją trzy propozycje, wg których mogą przebiegać dalsze działania :

  • lot bez dodatkowych modyfikacji zbiornika
  • lot po przeprowadzeniu instalacji elementów wzmacniających
  • lot po przeprowadzeniu instalacji elementów wzmacniających z dodatkowymi zabezpieczeniami.

Dodatkowo kwestią otwartą pozostaje to, czy modyfikacje obejmą 18, 36 lub wszystkie podłużnice. Pomimo wydania ewentualnej decyzji o przeprowadzeniu tych działań, start wciąż będzie mógł się odbyć 3 lutego.

{youtube}gD2iT8hSm0k{/youtube}
Materiał wideo przedstawiający prace techników w hali montażowej / Credits: youtube.com, NASAtelevision

Opcje modyfikacji zostały wyselekcjonowane na bazie doświadczeń z ich pomyślnego zastosowania na innych zbiornikach w czasie wcześniejszych misji. W chwili obecnej przypuszcza się, że zbiornik zewnętrzny ET-137 jest zdatny do lotu. Wnioski takie wyciąga się w oparciu o dane, które zebrane zostały podczas próbnego tankowania w połowie grudnia. Po przeprowadzeniu napraw ostatnio wykrytych pęknięć, menedżerowie podejmą decyzję odnośnie dalszego planu działania.

(NASA)

Comments are closed.