Misja Hayabusa 2?

0

Pojawiają się informacje o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości funduszy w przyszłych budżetach japońskiej agencji kosmicznej JAXA na misję Hayabusa 2. Start nastąpiłby w 2014 roku a powrót z próbkami na Ziemię – 6 lat później.

Po udanej, lecz pełnej dramatycznych momentów misji Hayabusa, pojawiły się głosy o przeprowadzeniu kolejnej misji tego typu. Spora część technologii potrzebnej do przeprowadzenia takiej wyprawy już istnieje (dzięki misji Hayabusa), co oznacza niższe ryzyko utraty misji. Dlatego też w Japonii na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiały się głosy, by przeprowadzić misję Hayabusa 2.

Od kilkunastu dni różne nieoficjalne źródła twierdzą, że zaakceptowano plan misji oraz zabezpieczono odpowiednie fundusze. Jest tak rzeczywiście się stało, to już w 2014 roku może nastąpić start wyprawy Hayabusa 2. Powrót z próbkami nastąpiłby około 2020 roku.

Co więcej, znany jest także nieoficjalny, wstępny cel tej wyprawy. Jest to planetoida typu C o nazwie 1999 JU3. Na obiektach tego typu występuje duża ilość węgla i związków węgla. Planetoidy tego typu stanowią około 75% populacji pasa planetoid. Dla porównania – planetoida Itokawa, cel pierwszej misji Hayabusa, jest typu S.

W tej chwili brak oficjalnych doniesień co do wyglądu i przebiegu misji Hayabusa 2. Pojawiają się informacje o instrumentach pochodzących z innych krajów, małym łaziku oraz impaktorze.

(futureplanets)

Comments are closed.