Dołącz do projektu poszukiwania egzoplanet!

0

Wczoraj ruszył projekt Planet Hunters, w którym może uczestniczyć każdy zainteresowany internauta. Celem projektu jest wyszukiwanie egzoplanet w danych zebranych przez sondę Kepler. Do poszukiwań wystarczy jedynie przeglądarka internetowa i nieco wolnego czasu.

Sonda Kepler mogła już zarejestrować tysiące planet pozasłonecznych, w tym małych, wielkości Ziemi. Poszukiwanie odbywa się za pomocą rejestracji zmian blasku gwiazd. W przypadku, w którym zarejestrowana zostanie krótkotrwała zmiana jasności, która nie jest np związana ze zmiennością gwiazdy, to jest szansa, że zaobserwowana zmiana blasku powstała wskutek tranzytu egzoplanety.

Analiza zebranych danych może trwać nawet latami i każde “nowe” spojrzenie na zebrane informacje może być przydatne. W tym celu NASA uruchomiła program społecznościowy Planet Hunters, w którym każdy internauta może wziąć udział. Wystarczy jedynie przeglądarka internetowa oraz nieco wolnego czasu.

Na czym polega poszukiwanie egzoplanet w ramach programu Planet Hunters? Strona podaje zapis blasku gwiazdy, w którym poszukuje się krótkotrwałych spadków jasności. W przypadku dostrzeżenia takiego śladu internauta powinien zaznaczyć miejsce zmiany i informacja zostanie przesłana do dalszej analizy.

Mimo, że projekt ruszył wczoraj, są już pierwsze efekty. Na Polskim Forum Astronautycznym kilku użytkowników umieściło przykłady potencjalnych tranzytów egzoplanet. Przykład znajduje się w galerii tego artykułu.

Oczywiście warto tutaj zaznaczyć, że NASA nie polega jedynie na internautach – naukowcy dysponują zaawansowanymi technikami detekcji tranzytu w zebranych danych. Te techniki mogą jednak zawieść w niektórych, jeszcze nie znanych przypadkach – dlatego udział internautów może być bardzo owocny!

Programy społeczne związane z astronomią od kilku lat zdobywają coraz większą popularność. Kilka lat temu bardzo popularny był projekt Fast Moving Objects – czy Planet Hunters dorówna popularnością?

Linki:
wątek na Polskim Forum Astronautycznym
strona Planet Hunters

Przykładowy potencjalny tranzyt, zarejestrowany w Planet Hunters / Credits - Planet Hunters. NASA, PFA

Comments are closed.