Wostoczny może przejąć prawie połowę rosyjskich startów

0

Rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti przytacza słowa zastępcy Roskosmosu o tym, że Rosja do 2020 roku będzie wystrzeliwała 45% swoich rakiet z budowanego kosmodromu Wostocznyj.

Wiktor Remiszewski, Zastępca dyrektora Roskosmosu, powiedział, że do 2020 roku Centrum Kosmiczne Wostocznyj, położone na dalekim wschodzie Rosji, w obwodzie Amurskim, będzie mogło przejąć nawet 45% startów rosyjskich rakiet nośnych.

Remiszewki nazwał je “nowym etapem rozwoju rosyjskiej kosmonautyki”. Ośrodek ma składać się z prawie 1500 elementów infrastruktury, w tym dwóch stanowisk startowych, centrum szkoleniowego, wytwórni tlenu i wodoru. Ośrodek będzie zawierał również część mieszkalną dla 30-40 tysięcy osób: nowoczesną i wygodną, by móc gościć specjalistów kosmonautyki wraz z rodzinami.

Główny projektant firmy związanej z budową ośrodka powiedział, że kosmodrom jest budowany z użyciem nowoczesnych technologii, co ma zmniejszyć wpływ na środowisko. W Wostocznym ma pracować do 25 tysięcy ludzi i ma on przejąć główne zadania Bajkonuru, zapewniając Rosji całkowitą niezależność w programach kosmicznych.

Rosja przeznaczy na jego budowę około 24,7 miliarda rubli (770 milionów dolarów amerykańskich). Loty bezzałogowe, satelitarne i do ISS, mają rozpocząć się w 2015 roku. Od 2018 roku kosmodrom miałby przejąć załogowe loty kosmiczne.

Wszystkie informacje są zbieżne z tymi, które przedstawił premier Władimir Putin w końcu sierpnia, podczas inauguracji budowy ośrodka.

Obecnie Rosja używa dwóch kosmodromów: Bajkonuru, dzierżawionego od Kazachstanu od czasu uzyskania przez niego niepodległości, i Plesiecka, własnego ośrodka na północnym zachodzie Federacji Rosyjskiej.

Źródło: RIA Nowosti

Comments are closed.