Przygotowania do misji Dragon C1

0

Trwają przygotowania do startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon na pokładzie. Ta misja nosi nazwę Dragon C1 lub też COTS Demo Flight 1. Start przewidywany jest na 7 grudnia 2010 roku.

Trwają przygotowania do drugiego startu rakiety Falcon 9. W sierpniu miały miejsce udane testy systemu spadochronów kapsuły Dragon. Następnie, we wrześniu miały miejsce natomiast tzw “mokre testy” rakiety Falcon 9. Kilka dni temu firma SpaceX otrzymała licencję na powrót statku z orbity na Ziemię. Jest to pierwsza taka licencja wydana prywatnej firmie i jest to także ważny krok ku orbitalnemu testowi kapsuły Dragon.

Ta demonstracyjna misja jest związana z programem NASA o nazwie COTS (Commercial Orbital Transportation Services). Celem tego programu jest dostarczanie ładunków i (docelowo) ludzi na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) za pomocą usług i sprzętu wyprodukowanego przez prywatne firmy, takie jak SpaceX.

Firma SpaceX ma zamiar już w najbliższej przyszłości dostarczać ładunki na pokład ISS za pomocą kapsuły Dragon. Jeśli wszystko się powiedzie, to kilka lat później SpaceX powinna zacząć dostarczać astronautów na pokład Stacji – co jest jednym z nadrzędnych celów działalności tej firmy.

Okienko startowe dla drugiego startu rakiety Falcon 9 otwiera się o godzinie 15:03 CET a zamyka o 18:22 CET. Jeśli start się powiedzie, to nastąpią testy kapsuły Dragon. W tej chwili nie jest znany plan lotu tej kapsuły. Jest jednak pewne, że kapsuła Dragon nie będzie długo przebywać w przestrzeni kosmicznej – po kilku orbitach nastąpi wejście w atmosferę. Wodowanie przewidziane jest u wybrzeży Kalifornii.

Nie wiadomo jeszcze czy i jaki będzie przekaz ze startu rakiety Falcon 9 oraz dalszej misji kapsuły Dragon. Dotychczas SpaceX nadawała wszystkie starty swoich rakiet “na żywo” za pomocą webcastu na stronie firmy. Jest więc wysoce prawdopodobne, że przynajmniej start rakiety Falcon 9 będzie można zobaczyć “na żywo”. Brak natomiast informacji co do przekazu “na żywo” z dalszych etapów misji Dragon C1. Jest jednak możliwe, że w ciągu kilku najbliższych dni firma SpaceX opublikuje bardziej szczegółowe informacje na temat możliwości śledzenia tej wyprawy.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym o misji Dragon C1 – LINK

Comments are closed.