STS-133: pęknięcie struktury zbiornika ET

0

W dniu dzisiejszym technikom pracującym na wyrzutni LC-39A udało się usunąć pęknięty kawałek pianki izolacyjnej zbiornika ET. Ku ich zaskoczeniu pod pianką ukazało się kolejne pęknięcie – tym razem na elemencie nośnym zbiornika.

Przygotowania do startu misji STS-133 można już nazwać pechowymi. Najpierw inżynierowie i technicy borykali się z nieprawidłowymi odczytami komputera, stanowiącego zapasowy kontroler silnika rakietowego SSME numer 3, a więc znajdującego się na dole i po prawej stronie tylnej części wahadłowca. Zdarzenie to miało miejsce podczas pierwszej próby startu.

Druga próba wystrzelenia wahadłowca na orbitę okołoziemską została odwołana z powodu niesprzyjających warunków pogodowych – nad wyrzutnią padał deszcz.

W trakcie realizacji trzeciej próby doszło do bardzo dużego wycieku wodoru ze złącza GUCP. Wkrótce potem ekipa techników sprawdzająca zbiornik pod kątem występowania na nim lodu, zauważyła pękniętą piankę izolacyjną zbiornika ET.

Uszkodzenie tego rodzaju stanowi potencjalny problem dla wahadłowca podczas startu, ponieważ powietrze przedostające się przez szczelinę styka się z metaliczną powłoką zbiornika – proces ten powoduje formowanie się lodu na tej zimnej powierzchni, który wypycha nieco piankę dalej osłabiając jej strukturę.

W momencie gdy prom nabiera wysokości powyższe uszkodzenie może spowodować oderwanie się całego fragmentu izolacji, co stanowi zagrożenie dla systemu osłony termicznej wahadłowca kosmicznego.

Kilka godzin po demontażu problematycznego złącza GUCP, technicy rozpoczęli operację usuwania pęknięcia na zbiorniku głównym. Po zatwierdzeniu planu naprawczego, uszkodzona pianka izolacyjna została precyzyjnie wycięta. Niestety, w miejscu gdzie znajdowało się pęknięcie zauważono także szczeliny w samej zewnętrznej, metalowej strukturze zbiornika.

Choć jest to dodatkowy problem i wyzwanie dla techników, to jednak uszkodzenia tego typu miały już wcześniej miejsce i inżynierowie opracowali odpowiednie metody naprawcze, które można przeprowadzić na samej wyrzutni LC-39A, bez konieczności przenoszenia całego pojazdu do VAB. Także według najnowszych prognoz, naprawa jest możliwa do przeprowadzenia w terminie poprzedzającym otwarcie się okna startowego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A więc pomimo nowego problemu prom kosmiczny może wystartować w nadchodzącym okienku, które zaczyna się 30 listopada bieżącego roku.

(NASA)

Comments are closed.