STERN – projekt niemieckiej rakiety studenckiej

0

5 października niemiecka agencja kosmiczna Deutsche Zentrum fur Luft- und Raumfahrt uruchomiła program studenckiej rakiety STERN, tj. Studentische Experimental-Raketen. Misja jest  dostępna dla wszystkich uniwersytetów oferujących kursy związane z aeronautyką. STERN zawierała będzie urządzenia telemetryczne do transmisji kluczowych parametrów lotu.

Rakieta będzie napędzana paliwem stałym, hybrydowym lub silnikiem parowym. Ma być ona dla studentów polem do wczesnego wdrożenia ich wiedzy w rzeczywisty projekt. Program będzie trwał do trzech lat, zależnie od celów i zaangażowania każdej z uczelni. Zadania z nim związane staną się częścią normalnych kursów pobieranych przez uczestników. Studenci będą opracowywali rakietę od podstaw, włączając w to prace nad silnikiem.

Projekt STERN ma być dla uczestników próbą znalezienia się w rzeczywistej sytuacji planistów, konstruktorów i zarządców. Będą oni musieli zająć się projektowaniem misji, jej elementów, pilnować planu prac. Czekają ich testy w tunelu aerodynamicznym, obliczenia, dobór silników i geometrii dysz. Ich osiągnięcia będą przechodzić kilkustopniową kontrolę, jak prawdziwe projekty.

Silniki zaprojektowane przez studentów zostaną przetestowane w ośrodku DLR w Lampoldshausen, koło niemieckiego Heilbronn, gdzie testowane są silniki rakiet Ariane 5. Po ukończeniu budowy, rakiety będą wystrzeliwane z Esrange Space Center, koło Kiruny, w Szwecji.

Długoterminowym celem trzyletniego projektu STERN może być pobicie europejskiego rekordu wysokości osiągniętej przez rakietę amatorską, 12,55 kilometra, a celem nadrzędnym jest wykształcenie młodej kadry inżynierów zajmujących się rakietnictwem i silnikami rakietowymi.

Projekt prowadzi DLR i MORABA (DLR Mobilen Raketen Basis), działająca w ramach Eurolaunch, konsorcjum zawiązanym z Swedish Space Corporation.

Projekt przyjmuje zapisy. Rozpoczyna się w styczniu 2011 roku.

Źródło: DLR

Comments are closed.