NASA: konferencja przed podpisaniem budżetu

0

Zakończyła się telekonferencja NASA poświęcona podpisaniu przez prezydenta USA ustawy budżetowej NASA, tzw. NASA Authorization Act, które ma mieć miejsce jeszcze dzisiaj. W konferencji wzięli udział: zastępca dyrektora NASA Lori Garver, senator Bill Nelson, Suzanne Kosmas, z Izby Reprezentantów, i członkini komisji Augustine’a, i była astronautka, Sally Ride.

W konferencji nie wziął udział szef NASA, Charles Bolden. Zabierze on głos dopiero po podpisaniu ustawy przez prezydenta.

W trakcie konferencji parlamentarzyści stwierdzili, że była to jedna z najtrudniejszych ustaw z jakimi mieli do czynienia, głównie z powodu ilości niewiadomych, które napotkali.

Senator Nelson powtórzył, że NASA musiała odczuć skutki kryzysu i rosnącego deficytu USA. Tłumaczył też słowa Obamy, że Księżyc był celem USA 40 lat temu, a teraz jest nim Mars, do czego ma dążyć Flexible Path i zrestrukturyzowany program Constellation, bo takiego stwierdzenia użył senator Nelson.

Posłanka z Florydy, Suzanne Kosmos, wypowiedziała się o wpływie anulowania lotów STS na gospodarkę regionu. Powiedziała, że dla mieszkańców Florydy eksploracja kosmosu jest częścią życia i rzeczywistości. Żaden budżet nie rozwiąże wszystkich problemów jakie niesie z sobą przerwanie lotów wahadłowców. Dlatego też docenia inicjatywę dodatkowego lotu, co pozwoli na wydłużenie czasu w jakim firmy i kadry będą mogły się przekwalifikować. Zapewniła, że władze będą starały chronić miejsca pracy i stworzone zasoby technologiczno-przemysłowe.

Sally Ride podkreśliła istotność zawartego konsensu i zakończenie prac nad budżetem. Powiedziała, że jego kształt podkreśla rolę i uznanie dla NASA. Wskazała na to, że jeszcze kilka miesięcy temu USA chciało zdeorbitować ISS w 2016 roku, a obecnie staje się ona jednym z najważniejszych punktów amerykańskiego programu kosmicznego. USA zapewnią jej działanie co najmniej do 2020 roku.

Rozmówcy w dalszym wywiadzie zaznaczyli, że ośrodek KSC będzie gruntownie modernizowany, na co w ciągu 5 lat będzie przeznaczone 2 miliardy USD. Również projekt nowej rakiety nośnej, której nazwa jeszcze nie jest znana, będzie dysponował budżetem 11,5 mld. USD w ciągu 3 lat.

NASA w ciągu 3 miesięcy przedstawi, częściowo już gotowy, projekt wydatkowania pieniędzy na nową rakietę. Wiadomo, że zostanie do niej wybrana istniejąca technologia napędowa, a nowe technologie będą dopuszczone poza tą sferą.

W ostatnią środę niższa izba parlamentu USA przyjęła senacki projekt budżetu NASA, opiewający na 19 miliardów USD, stosunkiem głosów za do przeciw 304:118.

Z tych pieniędzy 3,99 mld. zostanie przeznaczone na eksploracje przestrzeni kosmicznej, 1,3 mld. USD na rozwój nowej załogowej kapsuły do lotów w głęboką przestrzeń kosmiczną, a 1,9 mld. USD na zainicjowanie projektu nowej ciężkiej rakiety nośnej. Rozwój bezzałogowych środków transportu do ISS otrzyma dodatkowe 144 mln. USD. Komercyjne statki załogowe, 312 mln. USD. Na bieżącą działalność w kosmosie przeznaczone będzie 5 miliardów USD, w tym 2,8 miliarda na działanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Comments are closed.