Podsumowanie finału tegorocznej kampanii BEXUS 10/11

0

Dzisiaj, wraz z anulowaniem lotu drugiego balonu, zakończył się finał tegorocznej kampanii BEXUS. Próba startu trwała od wtorku.  Pomimo przedłużenia okna startowego o dwa dni nie udało się trafić w pogodę, która spełniałaby minimalne warunki pozwalające na start.

Kampania lotna trwała prawie dwa tygodnie. W pierwszych dniach następowały przygotowywania i testy studenckich eksperymentów (4 dni), kolejno przyszła pora na testy komunikacji i interferencyjne na gondolach (2 dni), resztę czasu przeznaczono na okno startowe (6 dni).

W finale kampanii brało udział siedem studenckich drużyn, w tym jedna z Polski- SCOPE 2.0. Każdego roku eksperymenty są dzielone na dwie grupy i lecą w dwóch lotach na różnych gondolach, małej (BEXUS 11) oraz dużej (BEXUS 10).

Po kilku podejściach w piątek o czwartej nad ranem wystartował balon z małą gondolą, na pokładzie której był eksperyment CASS-E (Cranfield University, Wielka Brytania), I-Bate (International Space University, Francja) oraz Scrat (Padova University, Włochy). Z pierwszych relacji wynika, że włoski eksperyment udał się w 100%, natomiast pozostałym dwóm poszło trochę gorzej. BEXUS 11 wykorzystał jedyną poprawę pogody jaka wystąpiła podczas trwania całego okna startowego.

BEXUSowi 10, wiodło się gorzej.  Większy balon ma bardziej rygorystyczne wymagania w stosunku do prędkości wiatru. Próbowano różnych możliwości, do takich należała propozycja startu w sobotę w nocy, jednak została ona zablokowana przez zespół SCOPE jako niezgodna z wymaganiami (nagranie z kamery eksperymentu zarejestrowałoby wtedy jedynie czerń). Na poniedziałek zapowiadano jednodniową poprawę pogody przed jej mocnym pogorszeniem się w całym tygodniu. Niestety, prognozy okazały się niesprawdzone i lot został definitywnie odwołany na 1,5 godziny przed startem. Oznacza to koniec kampanii BEXUS 10 w obecnym terminie. Istnieje możliwość startu balonu w listopadzie, w przerwie pomiędzy startami innych balonów i przy dobrej pogodzie. Eksperymenty pozostają w Esrange, nie będą nawet zdejmowane z gondoli, co pozwoli ominąć następnym razem dwudniową procedurę testów komunikacyjnych i interferencyjnych. Jeśli listopadowy start się nie powiedzie, BEXUS 10 poleci wraz z BEXUSem 12 i 13 za rok.

Oczekiwania na start obu balonów urozmaicały je przeróżne, jedyne w swoim rodzaju wykłady. Takim wykładem była np. prezentacja Koena Debeule z ESA na temat metodologii formułowania wniosków po przeprowadzeniu eksperymentu. Na panelu PR poszczególne drużyny chwaliły się swoimi osiągnięciami i wymieniały doświadczeniami przy prowadzeniu działań promocyjnych.

W sobotę wieczorem odbyła się impreza pożegnalna. Centralnym punktem były wystąpienia artystyczne poszczególnych zespołów, w których to zespół SCOPE zdobył bardzo duże uznanie prezentując parodię ukazującą przygotowania swojego eksperymentu do startu.  Helen Page, odpowiedzialna za projekt ze strony ESA, obchodziła tej samej nocy urodziny, w które otrzymała unikatowy prezent – „Sto lat!” zaśpiewane po kolei w piętnastu językach. Pod koniec nastąpiło wręczenie dyplomów dla wszystkich uczestników programu.

Udział w kampanii jest doświadczonym ogromnym i bezcennym. Organizatorzy stawiają przed studentami takie same wymagania jak przed normalnymi, komercyjnymi odbiorcami, którzy na co dzień korzystają z usług Esrange Space Centre aby wynosić swoje eksperymenty naukowe za pomocą balonów i rakiet. W razie potrzeby dostępnych jest wielu specjalistów z różnych dziedzin (elektronicy, inżynierowie AIV) którzy na finał BEXUSa specjalnie odkładają swoje pierwotne projekty i zjeżdżają się do Esrange. Podczas czterodniowej integracji poszczególnych eksperymentów można było zaobserwować bardzo różne podejście w projektowaniu i wykonaniu, tego rodzaju nauka przez porównanie jest bardzo cennym doświadczeniem. Oczekiwanie na start jest niesamowitym zjawiskiem, podczas sześciu dni gotowości zanikało nazewnictwo wczoraj/dzisiaj, ponieważ cykl dobowy ustalały możliwe godziny startu. Zdarzało się że spotkanie rozpoczynające odliczenie zaczynało się o północy, odliczanie trwało do piątej rano, następnie było anulowane by potem zostać wznowione po południu.

Zdjęcia i bieżące relacje SCOPE 2.0 z kampanii można znaleźć na blogu SCOPE.
Istnieje jeszcze możliwość zgłaszania projektów na tegoroczną kampanię REXUS/BEXUS.

Jarosław Jaworski

SCOPE 2.0 oczekujący na lot (SKA/SCOPE)

Comments are closed.