Dalsza ewolucja grupy 1117

0

Kilka dni temu wspominaliśmy o szybko rosnącej grupie plam słonecznych o numerze 1117. Kilka dni później grupa znajduje się już na krawędzi widocznej tarczy Słońca. Dziś (31 października 2010 roku), po kilku dniach “ciszy” nastąpiły pierwsze rozbłyski klasy C. Nie są one jednak skierowane w Ziemię.

Słońce powoli “wybudza się” z okresu minimum aktywności. Coraz więcej obszarów aktywnych pojawia się na Słońcu. Niektóre z nich potencjalnie są zdolne do wygenerowania rozbłysku klasy M. Takim obszarem jest grupa plam o numeracji 1117, która przez ostatnie dwa tygodnie przebywała na tarczy Słońca widocznej z Ziemi. Niebawem ta grupa przestanie być widoczna z Ziemi*.

Poniższa animacja prezentuje ewolucję grupy 1117 pomiędzy 25 a 27 października. Widać wyraźny rozrost wielkości poszczególnych plam słonecznych.

{youtube}o23-oFT2Mds{/youtube}
Ewolucja grupy 1117 / Credits – SDO, NASA, MonsterLopes

Grupa 1117 to przykład obecnego poziomu aktywności słonecznej. W ciągu najbliższych miesięcy możemy spodziewać się pojawienia kolejnych grup podobnych do 1117 a być może i większych i bardziej aktywnych.

W dniu 31 października 2010 roku grupa 1117 wygenerowała trzy silniejsze rozbłyski, z których dwa były klasy C. Najsilniejszy rozbłysk był klasy C6 (powstał o 05:30 CET). Żaden z rozbłysków nie był skierowany na Ziemię, zatem jest mało prawdopodobne, by powstały zorze polarne wskutek tych wydarzeń.

Najnowsze prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej przewidują bardzo słabe maksimum, którego szczyt powinien nastąpić w lipcu 2013 roku.

* Sonda STEREO Ahead, a następnie Behind będą w stanie przez następne kilkanaście dni obserwować dalszą ewolucję tej grupy.

Comments are closed.