Transport PMM na wyrzutnię LC-39A

0

W czwartek (7 października) będzie mieć miejsce transport modułu PMM na wyrzutnię startową LC-39A. Jest to kolejny etap przygotowań do startu misji STS-133.

Głównym celem misji STS-133 jest dostarczenie modułu PMM (Permanent Multipurpose Module) wypełnionego zapasami oraz istotnymi częściami zapasowymi dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dzięki temu duża ilość sprzętu znajdzie się na orbicie przed końcem programu wahadłowców.

Moduł PMM to modyfikacja jednego z trzech dostępnych modułów logistycznych MPLM, których zadaniem jest transport ładunku na ISS i z powrotem. PMM będzie dołączony na stałe do Stacji. Dzięki temu użyteczna przestrzeń wewnątrz ISS wzrośnie – co ma bardzo istotne znaczenie dla wszelkiego ładunku, jaki trzeba składować na Stacji (np części zapasowe, zużyty sprzęt oraz śmieci).

21 września 2010 roku miał miejsce rollout promu Discovery na wyrzutnię LC-39A. Teraz pora na ładunek, którzy najczęściej osobno transportuje się na wyrzutnię startową (mniejsza ilość drgań). W tej chwili planuje się początek operacji transportu modułu PMM na godzinę 06:01 CEST. Operacja powinna trwać około czterech godzin. Po dotarciu na wyrzutnie rozpoczną się prace związane z instalacją ładunku wewnątrz ładowni promu, które powinny zakończyć się w ciągu kilku dni.

Misja STS-133 jest na bieżąco komentowana na Polskim Forum Astronautycznym – LINK

Comments are closed.