Roscosmos rozpatruje przywrócenie lotów turystycznych na ISS

0

Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna rozważa powrót do wysyłania turystów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po roku 2013. Proponowany lot zakładałby użycie pojazdu kosmicznego Sojuz z trzyosobową załogą, z czego dwie osoby stanowiłyby kosmicznych turystów, a jedna – dowódca – byłaby doświadczonym kosmonautą rosyjskim.

Propozycja powrotu do lotów tego typu jest obecnie konsultowana z amerykańską firmą Space Adventures. Szczegóły zostaną również przedstawione w trakcie spotkania szefów rosyjskiej i amerykańskiej agencji kosmicznej, do którego dojdzie w Waszyngtonie.

Poprzednie loty z turystami na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostały przerwane po zwiększeniu stałej załogi z trzech do sześciu osób, co oznaczało jednocześnie zarezerwowanie całej przestrzeni stacji na potrzeby astronautów, których kraje biorą udział w programie.

Perspektywa dodatkowych lotów turystycznych otworzyła się wraz z planowanym zwiększeniem produkcji pojazdów kosmicznych Sojuz z czterech do pięciu sztuk rocznie. Oznacza to możliwość przeznaczenia dodatkowego pojazdu na potrzeby lotów z turystami.

Pierwszy lot tego typu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miał miejsce w 2001 roku.

(RIA Novosti)

Comments are closed.