Wyślij list do Premiera!

0

Portale Polska w kosmosie oraz Kosmonauta.net zorganizowały wspólnie akcję społeczną – wyślij list do premiera.

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich osób, którym na sercu leży dobro polskich badań kosmicznych, aby skopiowały poniższy list i wysłały go do Premiera ze swojego konta pocztowego. Im więcej osób wyśle ten list, tym większa szansa, że akcja odniesie sukces. Prosimy Państwa, abyście podpisywali się pod listem swoim imieniem i nazwiskiem oraz podawali zawód, który aktualnie wykonujecie, np. sprzedawca, mechanik samochodowy, nauczyciel, lekarz czy inny.

Naszym celem jest uświadomienie rządzącym, że nowoczesna Polska to taka, która nie boi się wyzwań, nie boi się słów “kosmos” i “kosmiczne” oraz aktywnie bierze udział w rozwoju badań kosmicznych po to, aby wszystkim Polakom żyło się lepiej tu, na Ziemi.

Poza tym chcemy pokazać, że badaniami kosmicznymi interesują się nie tylko naukowcy, ale także zwykli Polacy, którzy wykonują na co dzień prace nie związane z kosmosem, lecz korzystającą z dorobku badań kosmicznych. Przecież dziś “kosmos” obecny jest na każdy kroku w naszym życiu pod postacią przedmiotów codziennego użytku. Tylko nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, w tym niestety także wielu polityków.

 

Otwarty list do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze,

Jesteśmy osobami z różnych środowisk, o różnych światopoglądach czy preferencjach politycznych, które łączy jedno, troska o państwo polskie i jego nowoczesny wizerunek za granicą. Łączy nas także coś jeszcze – wszyscy jesteśmy zainteresowani rozwojem polskich badań kosmicznych i jesteśmy bardzo zaniepokojeni brakiem odpowiednich działań służących  ich promocji.

Do końca września 2010 r. trwa II edycja konkursu na nazwę dla polskiego satelity naukowego, a dokładnie dla dwóch satelitów z projektu BRITE-PL. Pierwszy z nich ma polecieć w kosmos w roku 2011.  Drugi prawdopodobnie w roku 2013. Niestety, trwający właśnie konkurs, który jest doskonałą okazją do promocji badań kosmicznych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Przeciętny Jan Kowalski, który na co dzień nie interesuje się kosmosem, nie ma szans, aby dowiedzieć się, że Polska buduje swojego pierwszego satelitę naukowego oraz że właśnie trwa konkurs na jego nazwę, tak jakby mówienie o kosmosie było czymś wstydliwym.

Tymczasem w Austrii, która również buduje dwa satelity w ramach konsorcjum BRITE, mamy zupełnie odmienną sytuację. Austria podeszła do tego tematu profesjonalnie i zatrudniła trzy agencje PR, które zajmują się “sprzedażą” i promocją wiadomości nt. budowy satelitów całemu narodowi. Austriacy żyją tym i są dumni z faktu, że wchodzą do elitarnego klubu państw posiadających własne satelity naukowe.

Polska potrzebuje idei, wokół której możemy zebrać parlamentarzystów wszystkich ugrupowań oraz całe społeczeństwo. W połowie lat 90-tych taką ideą, która łączyła wszystkich Polaków, niezależnie od ich opcji politycznej, było wejście do NATO. Druga połowa lat 90-tych i początek XXI to czas kolejnej wielkiej idei – wejście Polski do Unii Europejskiej. Dzięki połączeniu wszystkich sił w celu osiągnięcia w/w celów, Polska nimi żyła i zmieniała się na lepsze.

Proponujemy, aby dziś ideą, która łączy Polaków, była idea Polski w kosmosie. To może być motyw przewodni naszej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku. Wejście do ESA oraz stworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej pozwoliłoby Polsce na silny impuls rozwojowy, pokazałoby maruderom w kraju i krytykom za granicą, że Polacy mogą być innowacyjni, że i w Polsce można wymyślać i konstruować urządzenia na światowym poziomie, że Polska nie musi być krajem tylko rolniczym i do tego kupującym technologie od innych. Każda zainwestowana w badania złotówka powinna zwrócić się jako 5-7 złotych w postaci patentów czy gotowych produktów, które mogą poprawić życie każdego Polaka, tj. obecne już w naszym życiu teflon, polar, długopisy żelowe, telefony komórkowe czy GPS-y.

Zanim te technologie weszły do użytku codziennego, były wymyślone i wykorzystywane do badaniach kosmicznych. Pieniądze wydane na badania kosmiczne to pieniądze zainwestowane w lepszą, nowoczesną Polskę.

Wystrzelenie pierwszego polskiego satelity będzie także symbolicznym dołączeniem do elitarnego klubu państw uczestniczących już w podboju kosmosu. A to oznacza także prestiż dla Polski, którego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

Zwracamy się do Pana, jako szefa polskiego rządu, o roztoczenie opieki nad projektem BRITE-PL i zorganizowanie profesjonalnej promocji, tak jak ma to miejsce w Austrii. Uważamy, że Polska potrzebuje silnego impulsu prorozwojowego, aby wyjść z marazmu, w jakim tkwimy w ostatnim czasie.

Z poważaniem

Paweł Zbigniew Grochowalski
Redaktor Naczelny
http://www.polskawkosmosie.pl

Adam Piech
Redaktor Naczelny
https://kosmonauta.net

 

Gdzie możemy wysyłać ten list?
Ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z podstrony:

Napisz do Premiera
http://www.kprm.gov.pl/premier/napisz_do_premiera/

lub (polecamy)
na
adres mailowy:
kontakt@kprm.gov.pl

Ewentualnie, jeśli ktoś będzie miał ochotę, także tradycyjną pocztą na adres:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa,
Al. Ujazdowskie 1/3

Comments are closed.